Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Kaplica w Bielszowicach będzie odnowiona

Redakcja
Władze Rudy Śląskiej odbudują przydrożną kapliczkę usytuowaną przy ul. Edmunda Kokota 176 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach, którą w miniony weekend zniszczyła wichura. Taką deklarację prezydent Grażyna Dziedzic złożyła podczas spotkania z mieszkańcami Goduli i Orzegowa. – Chcemy przywrócić jej dawny blask – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Bezpośrednią przyczyną zawalenia się kapliczki była wichura, ale wpływ na wypadek miał też fakt braku odpowiedniej konserwacji, zabezpieczenia przed wilgocią i wycinka okolicznych drzew, która spowodowała powstanie tunelu powietrznego wokół obiektu. Miasto planuje, w uzgodnieniu z mieszkańcami, przeniesienie kapliczki do nowej, bezpiecznej lokalizacji, na obszarze należącym do miasta. – Zaproponowaliśmy przeniesienie kapliczki na skwer znajdujący się u zbiegu ulic ks. Niedzieli i Powstańców Śląskiej – informuje Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. – Jest to teren miasta, mamy więc pewność, że kapliczka zostanie odbudowana w swoim historycznym kształcie i będzie objęta odpowiednią opieką konserwatorską.

Odbudowa kapliczki wymaga wykucia nowego krzyża, odnowy postumentu i przygotowania figury ukrzyżowanego Jezusa. Przy okazji tych prac renowacji poddana zostanie figura Matki Boskiej oraz pozostałe, nieuszkodzone elementy kapliczki. Przeniesienie kapliczki wymaga spełnienia odpowiednich procedur. – Przede wszystkim szczegóły musimy uzgodnić z okolicznymi mieszkańcami oraz proboszczem bielszowickiej parafii – mówi Urbańczyk.

– Jeśli dojdziemy do porozumienia Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zleci wykonanie projektu budowlanego postawienia kapliczki w nowej lokalizacji. Projekt będzie konsultowany z Wydziałem Urbanistyki i Architektury, a po wydaniu przez ten Wydział odpowiedniego pozwolenia będzie realizowany przez wybraną firmę – tłumaczy. Koszt całego remontu i przeniesienia kapliczki może sięgać nawet 100 tys. złotych. Kwota ta wynika z potrzeby użycia specjalistycznych metod i środków konserwatorskich, dzięki którym obiektowi przywrócony zostanie dawny blask. Wykonawca musi posiadać odpowiednie doświadczenie i umiejętności rzeźbiarskie.

Kapliczka pochodzi z 1890 roku. Jej fundatorem był Urząd Gminy Bielszowice. W dzielnicy stoi jeszcze jedna kapliczka, która znajduje się przy ul. E. Kokota obok nr 214. Jest to najstarszy obiekt małej architektury w Rudzie Śląskiej, datowany na pierwszą połowę XVII wieku.

W czasie wojny 30-letniej postawiono ją na miejscu pochówku żołnierzy szwedzkich poległych w bitwie z wojskami cesarskimi. Jest to kapliczka typu słupowego. Kapliczki, krzyże, figury przydrożne stawiano najczęściej przy domach, u wylotu dróg wiodących do miejscowości, skrzyżowaniu traktów, a także w centrach miejscowości, obok kościołów, czy na cmentarzach. Warto wspomnieć o najstarszej na terenie Rudy Śląskiej figurze, która również znajduje się w Bielszowicach. Jest to wykonana w 1744 roku figura św. Jana Nepomucena, która znajduje się przy kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Wszystkich wolnostojących obiektów sakralnych jest w Rudzie Śląskiej 74.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!