Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Nowe autobusy trafiły do niepełnosprawnych

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Nowe pojazdy trafią do rudzkich ośrodków wspomagających osoby niepełnosprawne. Trzy z nich będą służyć podopiecznym Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Św. Łukasza oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego w strukturach Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Natomiast mikrobus trafi do Środowiskowego Domu Samopomocy, funkcjonującego w strukturach Ośrodka „Św. Elżbieta”.Dziś miało miejsce uroczyste przekazanie kluczy oraz poświęcenie busów.

Zakup pojazdów został sfinansowany z budżetu Rudy Śląskiej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ich wartość to ponad milion złotych.

- Pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych zostały zakupione w ramach realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami III” – wyjaśnia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – Gdy tylko Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął odpowiednie procedury, miasto złożyło wnioski na zakup 4 autobusów i 1 mikrobusu. PFRON podjął decyzję o przyznaniu środków na dofinansowanie 4 z 5 złożonych wniosków, łącznie na kwotę ponad 555 tys. złotych. Wkład własny miasta wyniósł z kolei blisko 500 tys. zł – dodaje.

Dzięki dotacji miasto zakupiło cztery pojazdy. - Trzy z nich to busy 19-osobowe, przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich, natomiast czwarty to mikrobus, w którym może podróżować kierowca z ośmioma pasażerami - wyjaśnia Anita Grobelczyk, kierownik Działu Opieki nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi MOPS, zajmująca się przygotowaniem tego rodzaju wniosków. - Dzięki nowym pojazdom potrzeby transportowe zostały częściowo zaspokojone. Poprzednie autobusy zostały zakupione w 2004 roku, także z PFRON'u. Niestety są one już w złym stanie technicznym i drogie w eksploatacji - dodaje.

Autobusy zasilą bazę Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Św. Łukasza oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego w strukturach Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Z kolei mikrobus trafi do Środowiskowego Domu Samopomocy, funkcjonującego w strukturach Ośrodka „Św. Elżbieta”. Każda z wymienionych placówek działa w innej dziedzinie, pomagając osobom niepełnosprawnym.

Jednym z beneficjentów jest Środowiskowy Dom Samopomocy, który do tej pory nie miał własnego busa. Teraz się to zmieni. - Bus będzie służył Środowiskowemu Domu Samopomocy i osobom z zaburzeniami psychicznymi. Będzie dowoził naszych podopiecznych na codzienne zajęcia - przyznaje Jarosław Czapelka, dyrektor Ośrodka św. Elżbieta w Rudzie Śląskiej. Do tej pory ośrodek korzystał z wysłużonego, 14 -letniego samochodu należącego do Ośrodka św. Elżbiety. - Koszty użytkowania pojazdu przekraczały wartość samochodu. Czasami zdarzało się tak, że nie byliśmy w stanie dostarczyć osób na zajęcia, co z kolei powodowało przestoje w codziennej terapii i rehabilitacji - mówi dyrektor.

- Cieszymy się bardzo z nowego autobusu - mówi Iwona Bukal, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Św. Łukasza. – Ten, z którego korzystaliśmy do tej pory, jest zużyty i często musiał być oddawany do warsztatu. W związku z tym mieliśmy problem z dowozem dzieci do placówki. Nowy będzie służył głównie dzieciom na wózkach, które odbieramy z ich miejsc zamieszkania, przywozimy na zajęcia w szkole, a potem odwozimy do domu – wyjaśnia. W sumie we wspomnianym zespole szkół uczy się 101 uczniów w wieku od 3 do 25 lat, z czego 22 uczniów porusza się na wózkach. Warto podkreślić, że autobus używany jest również do realizacji zajęć edukacyjnych, rehabilitacyjnych i integracyjnych odbywających się poza budynkiem szkoły, np. wycieczek dydaktycznych, zawodów sportowych, hydroterapii czy hipoterapii. - Dotychczasowy samochód pokonywał miesięcznie ok. 3 tys. kilometrów i był w użyciu prawie 12 godzin przez pięć dni w tygodniu – podkreśla wicedyrektor Bukal.

Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych ma pod swoją pieczą 40 dzieci w wieku od 1. do 8. roku życia, które uczestniczą w zajęciach w ramach oddziału dziennego oraz 48 dzieci niepełnosprawnych w wieku od 4 do 18 lat - w ramach oddziału popołudniowego. Dzieci te codziennie dowożone są na prowadzoną przez Ośrodek terapię i rehabilitację. Natomiast osoby starsze z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego znajdują pomoc w Środowiskowym Domu Samopomocy, działającym w strukturze Ośrodka Św. Elżbieta, który skupia 21 niepełnosprawnych. Mikrobus zapewni uczestnikom dojazd na zajęcia terapeutyczne, rehabilitacyjne, a także dojazd do specjalistycznych ośrodków zdrowia.
Jednym z kierowców będzie prowadził nowy bus jest pan Stanisław Kowolik. - Stary bus był awaryjny - przyznaje kierowca. - Teraz z pewnością jazda będzie bezpieczniejsza, ale i wygodniejsza. Dodatkowo, pojazd ma klimatyzację, a to wpłynie na komfort jazdy naszych pasażerów. Autobus jest dostosowany do przewozu niepełnosprawnych dzieci. Znajdują się w nim pasy bezpieczeństwa, możemy przewozić w nim dwa wózki, a w starym było miejsce wyłącznie na jeden. W dawnym pojeździe znajdowała się winda, a tu jest najazd. To lepsze rozwiązanie. Koszty utrzymania windy są większe niż najazdu - wylicza Stanisław Kowolik z Ośrodka Adaptacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych w Bykowinie.

Nowy autobus będzie też służył uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej Ośrodka Najświętsze Serce Jezusa. Z rehabilitacji aktualnie korzysta tam 130 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi oraz z dysfunkcjami narządu ruchu. Obecnie ponad 60% uczestników WTZ wymaga ciągłego wsparcia w zakresie transportu.

Po prezentacji pojazdów nastąpiło uroczyste poświęcenie nowych busów, którego dokonał ksiądz Krzysztof Bąk, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. Następnie Anna Krzysteczko, zastępcą prezydenta miasta ds. społecznych, wręczyła dyrektorom ośrodków działających na rzecz osób niepełnosprawnych klucze do nowych pojazdów.

Miasto nie poprzestanie na zakupie wspomnianych czterech pojazdów. W 2017 roku magistrat będzie wnioskował o pozyskanie środków na kolejne autobusy i mikrobusy, m.in. dla Domu Pomocy Społecznej „Senior”, Domu Pomocy Społecznej „Św. Elżbieta”, Domu Pomocy Społecznej dla dorosłych, dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia im. Karola Boromeusza oraz Środowiskowego Domu Samopomocy działającego przy Ośrodku dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. - Wnioski muszą zostać złożone do 15 marca br. - mówi Anita Grobelczyk, kierownik Działu Opieki nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi MOPS.

Przypomnijmy, że Ruda Śląska aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku Rada Miasta uchwaliła kolejny, 5-letni Miejski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Integracji ze Społeczeństwem „Miasto przyjazne niepełnosprawnym”. Tworzy go 41 projektów, z których 17 jest nowych, a pozostałe stanowią kontynuację działań prowadzonych już wcześniej. Dodatkowo, w mieście realizowane są zarówno projekty twarde, związane z infrastrukturą i usuwaniem barier architektonicznych oraz miękkie, w ramach których organizowana jest m.in. Olimpiada Zdrowia, turnieje czy wydarzenia kulturalne. Ruda Śląska ma też dobrze rozwiniętą sieć placówek i ośrodków wsparcia osób niepełnosprawnych. W mieście działa Zakład Aktywności Zawodowej, a także organizacje pozarządowe, które wspomagają niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!