Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Ruszyły prace nad lokalnym programem rewitalizacji

Redakcja
Ruszyły prace nad lokalnym programem rewitalizacji oraz programem renowacji podwórek. - Pierwszy z programów stwarza realną możliwość dofinansowania działań rewitalizacyjnych prowadzonych na terenie miasta – tłumaczy Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju. - Celem drugiego jest wypracowanie modelu odnowy rudzkich przestrzeni – podwórek, skwerów, terenów międzyblokowych – informuje.

Lokalny Program Rewitalizacji to dokument wieloletni, opierający się na współpracy różnych podmiotów. Ujęcie w programie działań rewitalizacyjnych, w tym m.in. remontów, renowacji, modernizacji czy konserwacji, daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie ich realizacji z funduszy zewnętrznych. - Obok działań infrastrukturalnych równie ważne są także projekty społeczne. Istotą nowoczesnego podejścia jest rewitalizacja obejmująca działania w wymiarze urbanistyczno – technicznym, społeczno – kulturowym, ekonomicznym i środowiskowym - tłumaczy Aleksandra Kruszewska.

Prace nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska na lata 2014 – 2020 poprzedzone zostaną analizą realizacji poprzedniego programu. Przeprowadzona zostanie także diagnoza wybranych uwarunkowań miejskich. Na podstawie tak przygotowanego materiału wyjściowego wyodrębnione zostaną konkretne obszary problemowe, w zasięgu których będzie można zgłaszać projekty. Co istotne, w odróżnieniu do aktualnie obowiązującego programu, nowy dokument będzie miał charakter otwarty, tzn. projekty będzie można zgłosić także w trakcie jego realizacji.

Skuteczność działań rewitalizacyjnych będzie zależeć od kompleksowości rozwiązań. - To już nie będzie tylko termomodernizacja jednej ze ścian budynku, ale podjęcie się problemu w wielu wymiarach. Pozwoli to wyeliminować przyczyny problemów, a nie tylko złagodzić ich skutki – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Dokument jest realizowany w formule partnersko – eksperckiej. Choć w gronie podmiotów uprawnionych do zgłaszania planowanych działań znajdują się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, podmioty w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego, spółki prawa handlowego, organizacje pozarządowe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, kościoły oraz inne związki wyznaniowe, to najważniejszym partnerem w procesie rewitalizacji są mieszkańcy. – Do końca sierpnia każdy zainteresowany może wziąć udział w pracach poprzez wypełnienie ankiety dotyczącej najważniejszych problemów w mieście, ich lokalizacji oraz sposobów ich rozwiązywania. Natomiast we wrześniu będą miały miejsce konsultacje w formie spotkań warsztatowych – mówi Aleksandra Kruszewska. Ankieta dostępna jest na stronie www.miasto3.com w zakładce „Problemy rewitalizacyjne Rudy Śląskiej”.

Drugi z opracowywanych programów – Program Renowacji Podwórek Miasta Ruda Śląska do roku 2030 – jest elementem kompleksowych działań zmierzających do oceny stanu miejskich podwórek oraz przestrzeni międzyblokowych w Rudzie Śląskiej, a następnie przygotowania, wraz z mieszkańcami, konkretnych pomysłów ich przebudowy.
W ramach programu przygotowany zostanie „podręcznik dobrych praktyk” przebudowy dla podwórek i terenów międzyblokowych. – W ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na realizację projektu miasto ma otrzymać znaczące wsparcie finansowe, dlatego tak ważne jest zidentyfikowanie grupy podwórek, które będą rewitalizowane w pierwszej kolejności – tłumaczy wiceprezydent Pierończyk. – Podwórka, które nie zostaną wzięte pod uwagę w tej części programu, będą mogły zostać do niego włączone w kolejnych latach – dodaje.

Momentem przełomowym w pracach nad projektem będą zaplanowane na jesień tego roku spotkania mające na celu zapoznanie się z potrzebami mieszkańców miasta oraz propozycjami zmian, jak i wspólne wypracowanie wstępnego planu poprawy stanu podwórek i przestrzeni międzyblokowych.

Oba programy opracowywane są w ramach realizowanego przez Urząd Miasta Ruda Śląska, a finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013 projektu „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic”. Przypomnijmy, że w ramach projektu powstała już „Strategia Rozwoju Miasta Ruda Śląska 2014 – 2030”. Aktualnie zaś trwają prace nad „Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ruda Śląska do 2030”. Ponadto w ramach projektu powstają programy operacyjne z zakresu polityki mieszkaniowej miasta Ruda Śląska oraz Zintegrowany Projekt Przekształcania Kluczowych Przestrzeni Publicznych Obszaru Funkcjonalnego Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic.


*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty