Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruiny XIV-wiecznego zamku w Smoleniu można już zwiedzać

Paulina Musialska
Rewitalizacja zamku w Smoleniu trwała od 2012 roku. Teraz mogą go zwiedzać turyści.
Rewitalizacja zamku w Smoleniu trwała od 2012 roku. Teraz mogą go zwiedzać turyści. M.Stecyk,parafotka.republika.pl
Zakończyła się rewitalizacja juraskiego zamku w Smoleniu. Odrestaurowane ruiny robią wrażenie. Zarządzaniem obiektem zajmie się Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Podlesicach

Zamek w Smoleniu ma już zarządcę. W ubiegłą środę gmina Pilica oraz fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Podlesicach podpisały ze sobą porozumienie w sprawie przekazania terenu. Co oznacza to dla turystów? Przede wszystkim to, że są to ostatnie tygodnie zwiedzania zamku bez dodatkowej opłaty. Prawdopodobnie od 1 lipca ulegnie to zmianie.

- Chcielibyśmy zorganizować ruch turystyczny w sposób podobny do tego jak funkcjonuje Jaskinia Głęboka. Zwiedzanie będzie się odbywać w towarzystwie przewodnika. W ten sposób będziemy oferować wyższy standard naszej usługi. Tego na jurajskich zamkach zazwyczaj się nie robi - mówi Jacek Panek, przewodniczący rady fundacji Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego w Podlesicach. - Powierzchnia, którą wydzierżawiliśmy to jest 5 ha. Chcielibyśmy utworzyć przy parkingu Punkt Informacji Turystycznej. Skupiamy się na ochronie przyrody na rezerwacie. Wydzierżawiliśmy budynek byłej leśniczówki. Tam chcielibyśmy stworzyć centrum dziedzictwa. Tak, aby turysta, który do nas przyjedzie został obsłużony w sposób profesjonalny - dodaje Jacek Panek.

Opłata za wejście na zamek wraz z przewodnikiem nie jest jeszcze ustalona, ale kosztować ma maksymalnie 10 złotych. Samo zwiedzanie warowni może potrwać około 40 minut. Oprócz zwiedzania zrewitalizowanych ruin zamku w Smoleniu będzie można zobaczyć dodatkową ekspozycję.

- Turysta będzie mógł wejść na zamek bez przewodnika, ale bilet będzie musiał zakupić. Od 1 lipca przewodnik będzie czekać na turystów codziennie. Jeśli uda się wcześniej wszystko załatwić, to może już w czerwcu pojawi się tam w weekendy - dodaje Jacek Panek.

Na razie zamek w Smoleniu można zwiedzać zupełnie bezpłatnie. Gmina Pilica chciałaby również poszerzyć swoją ofertę o pocztówki oraz pamiątki związane z tym miejscem.

- Od momentu zakończenia inwestycji istnieje regulamin, w którym wyartykuowane są prawa i obowiązki turysty. Zamek jest dostępny, nie ma żadnych zakazów - mówi Artur Janosik, burmistrz gminy Pilica. - Sprzedawanie pamiątek to działalność komercyjna, ale mam nadzieję, że ta turystyka „rozleje” się po terenie naszej gminy. Zamek w Smoleniu to nowy i ciekawy obiekt - dodaje Artur Janosik.
Gmina Pilica to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w powiecie zawierciańskim. Teren ma spory potencjał turystyczny, którego największą zaletą jest niewielka odległość obiektów od siebie.

- Z naszego punktu widzenia gmina Pilica jest jedną z tych, które mają największy potencjał turystyczny. Wynika to przede wszystkim z długiej historii Pilicy oraz zabytków, które posiada - uważa Robert Nieroda, dyrektor Związku Gmin Jurajskich. - Dodatkowo, wszystkie elementy turystyczne są zlokalizowane w miarę kompaktowo. Znajdują się w niedużych odległościach od siebie. Jeżeli gmina postawi na rozwój, na turystykę, to będą one tworzyć jedną i spójną całość - mówi Nieroda.

Pilica to historyczne miasteczko, które ma wiele zabytków. Wśród nich romański kościół, sanktuarium. Są również ruiny pałacu. Dodatkowo, kilka lat temu został zrewitalizowany rynek w Pilicy. Znajduje się w nim wyremontowany ratusz.

- Organizowane są w nim imprezy związane z tym co dzieje się w gminie. Ostatnio organizowany był Dzień Strażaka oraz Jarmark Wielkanocny - wymienia Artur Janosik. - Często organizowane są w nim wystawy. Ratusz jest dostępny dla całej społeczności lokalnej oraz turystów. Dzieje się to jednak okazyjnie. Mam nadzieję, że powstanie tam punkt informacji - uważa Artur Janosik.

To nie jedyne atrakcje w gminie.

- Ma ona bardzo dobrą ofertę zimową. Jura jest słabo rozwinięta w tym kierunku, a gmina Pilica ma dwa świetnie funkcjonujące stoki narciarskie. Dzięki temu ten martwy okres zimowy można bardzo dobrze wykorzystać. Dodatkowo, zbiornik wodny w Pilicy, który jest przystosowany do kąpieli. Uważam, że bardzo dobrym ruchem byłoby postawienie na rozwój turystyki. Pilica ma w sobie wiele możliwości, które warto wypromować - dodaje Robert Nieroda.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!