Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza konkurs Klubu Gaja na Drzewo Roku 2023. Wśród nominowanych do tytułu cis z województwa śląskiego

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Mat. Powiat Tarnogórski
Rozpoczęła się kolejna, 13. już, edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Tak jak w latach poprzednich, tak i w tym głosowanie przeprowadzone zostanie za pomocą głosów internautów, a zwycięzca krajowego plebiscytu reprezentował będzie Polskę w konkursie europejskim w 2024 roku. Wśród 16 finalistów znalazło się również drzewo z województwa śląskiego: cis Donnersmarcka, rosnący w Kaletach.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 40 drzew z terenu całej Polski. Spośród nich konkursowe jury, złożone z członków Klubu Gaja wyłoniło 16 finalistów. To właśnie te drzewa powalczą o głosy internautów, którzy zadecydują, które otrzyma tytuł Drzewa Roku.

- Mamy niezwykły czas wokół. Zawierucha wojenna, polityczna i ekonomiczna powoduje poczucie niepewności i pytania o przyszłość. W takich momentach często zapominamy o rzeczach i sprawach, które zawsze mają znaczenie w naszym indywidualnym i zbiorowym życiu. Należą do nich bez wątpienia spokój i radość serca, wyciszenie, troska o najbliższych i ich przyszłość czy potrzeba wewnętrznej refleksji. To właśnie dostajemy od, nic w zamian nie oczekujących, drzew i całej przyrody. Szanujmy ten dar, dar dawania i chronienia wszelkiego życia, który otrzymujemy. Jest bezcenny. Niech 16 naszych finalistów stanie się symbolem naszej miłości i zrozumienia dla nieoddzielnego od na świata przyrody i nieustawania w jego ochronie przed nami samymi. Oraz głosujmy bawiąc się przy tym i ucząc – mówi szef Klubu Gaja, Jacek Bożek.

W jakim celu organizowany jest konkurs? Jak wskazują organizatorzy, jego głównym zadaniem jest promocja postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie trwałych związków między historią lokalnej społeczności a drzewem, z tą społecznością związanym. To właśnie ten związek był główną cechą, decydującą o zakwalifikowaniu drzewa do finału – nie jego wiek, gatunek czy rozmiary.

- Jak co roku o wygranej w konkursie zadecydują internauci, a zwycięzca będzie reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim w 2024 roku. Głosujemy przez cały czerwiec na stronie www.drzeworoku.pl, tam też znajdziemy zdjęcia i historie wszystkich finałowych drzew oraz szczegółowe zasady głosowania. Pamiętajmy, że możemy oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail i koniecznie potwierdźmy go potem na swojej skrzynce pocztowej. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, także nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa, a zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 12.00.– przypomina Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Wśród ścisłych finalistów znalazło się również drzewo z województwa śląskiego. Jest nim cis Doonersmarcka, rosnący w Kaletach. Jak szacuje nadleśnictwo Świerkalniec, w granicach którego rośnie, roślina liczy sobie między 500 a 600 lat. Drzewo po raz pierwszy wymieniono w dwóch monografiach o przyrodzie Śląska: „Waldbuch von Schleisen” („Księga lasów śląskich”) niemieckiego botanika Theodora Schube z 1906 roku i „Ilustrowanym przewodniku po województwie śląskim” z 1924 roku autorstwa poskiego krajoznawcy Mieczysława Orłowicza. Nie oznacza to, że nie było obecne w lokalnej kulturze już wcześniej: o nim śpiewano w ludowej piosence z XIX wieku, odnotowanej przez etnografa Bolesława Lubosza.

Swoją nazwę drzewo zawdzięcza magnackiemu rodowi Donnersmarcków. Książę Donnersmarck, właściciel lasów świerklanieckich, zadbał o cisa już ponad 100 lat temu, nakazując leśnikom drzewo uchronić przed wywróceniem. Założono łukowato wygiętą szynę w odległości ok. 1,5 m od pnia, którą wbito w podłoże. Miała ona zabezpieczać bryłę korzeniową drzewa. Dodatkowo umocowano linę łączącą drzewo z glebą, co także chroniło cisa przed wywrotką.

Drzewo od 1989 roku znajduje się pod ochroną prawną, stając się pomnikiem przyrody. Obecnie włodarze miasta starają się ponownie przywrócić jego znaczenie w lokalnej turystyce. Wokół Cisa została utworzona ścieżka edukacyjna, a jego wizerunek został wprowadzony na Znaczek Turystyczny.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera