Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RUSZYŁ Jarmark Wielkanocny w Katowicach. Na rynku pojawiły się dekoracje, atrakcje dla dzieci i stoiska wystawców. Zobaczcie zdjęcia!

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W poniedziałek 20 marca rozpoczął się Jarmark Wielkanocny na rynku w Katowicach.
W poniedziałek 20 marca rozpoczął się Jarmark Wielkanocny na rynku w Katowicach. Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press
Na katowickim rynku pojawił się diabelski młyn, kolejka elektryczna, wiktoriańska karuzela, a także około 30 stoisk wystawców ze świątecznymi dekoracjami, rękodziełem i tradycyjnymi przysmakami z różnych stron świata. W poniedziałek 20 marca rozpoczął się tegoroczny Jarmark Wielkanocny w Katowicach.

Jarmark Wielkanocny w Katowicach 2023

Katowicki rynek wypełnił się atrakcjami i stoiskami wystawców, a to znak, że rozpoczęła się tegoroczna edycja Jarmarku Wielkanocnego. Na gości czeka około 30 stoisk, w których można zakupić różnego typu produkty regionalne. Tegoroczny Jarmark Wielkanocny podzielony jest na dwie strefy – handlową i gastronomiczną. Mimo, że mniej jest stoisk, niż podczas bożonarodzeniowej edycji wydarzenia, to wciąż wybór produktów jest bardzo duży. Na rynku w Katowicach w dostępne są różne przysmaki od tureckiej chałwy i baklawy, przez włoskie sery i wędliny, polskie oscypki, miody i nalewki. Osoby, które nie chcą przed świętami spędzić zbyt dużo czasu w kuchni mogą tu kupić m.in. babki wielkanocne i różnego rodzaju wypieki na wielkanocny stół.

Niektóre ze stoisk jest dobrze znana mieszkańcom, bowiem na jarmarku w Katowicach pojawiają się już po kolejny raz.

- To nasza trzecia wizyta na jarmarku w Katowicach. Oferujemy przysmaki i słodycze ze wschodu, mamy specjały kuchni tureckiej, gruzińskiej, azerskiej i perskiej. Azerskie ciasteczka i baklawy robione są w Warszawie, ale wszystkie składniki sprowadzane są z Azerbejdżanu i piecze je Azerka. Czurczchela i suszone khaki są sprowadzane bezpośrednio z Gruzji, tak samo jak wszystkie wyroby tureckie sprowadzamy z Turcji - mówi Jerzy Kocołowski z Krakowa, ze stoiska Vatan Narli. - Lubimy tu wracać, na Śląsku ludzie są bardzo uśmiechnięci - dodaje.

Na jarmarku tradycyjnie można też zakupić świąteczne dekoracje oraz upominki dla najbliższych. Tu również jest spory wybór. Na stoiskach dostępnych jest m.in. kilka rodzajów biżuterii: artystyczna srebrna, z koralików, minerałów oraz stali szlachetnej.

- Bardzo nam się podoba, jest klimatycznie. Na stoiskach jest dużo ładnych rzeczy, zwłaszcza rękodzieło. W szczególności wpadła nam w oko biżuteria - mówią Klaudia i Anna, studentki z Katowic.

Ciekawym prezentem mogą być również ręcznie robione witraże, obrazy, ceramika wyroby drewniane, świece z wosku pszczelego i artystyczne wyroby wielkanocne.

- Przyjeżdżam tu od siedmiu lat i oferuję wszelkiego rodzaju dekoracje, które stwarzają klimat świąt, takie jak koszyczki z jajkami i królikami, wianki świąteczne i pisanki wykonywane różnymi metodami: malowane, stojące na stopkach, klasyczne wydmuszki opolskie, gęsie i kacze, malowane woskiem pszczelim, które zamawiam na Ukrainie. Mam też świece rzeźbione o różnych zapachach. Z tych wszystkich rzeczy 90 procent wykonuję własnoręcznie - mówi wystawca Maria Romel z pracowni artystycznej ArtCandels w Zgorzelcu.

Dla smakoszy w strefie gastronomicznej czekać będą m.in. podpłomyki, pierogi, żurek, grill, grzane wino, likiery, owoce w czekoladzie, frytki belgijskie, oscypki z grilla, kawa, czekolada.

Jarmark to nie tylko okazja do zrobienia przedświątecznych zakupów. Szereg atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Jedną z nich jest młyńskie koło. Jest ono mniejsze niż koło dostępne w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego i ustawione na płycie Rynku. Na jarmarku nie brakuje również świątecznych dekoracji – są duże pisanki, zajączki i kurczaki, które robią prawdziwą furorę wśród dzieci. Dostępna jest także wiktoriańska karuzela i kolejka elektryczna.

- Bardzo nam się podoba. Dzieci widzą coś takiego pierwszy raz i bardzo się im podoba. Rewelacja, są zachwycone - mówi Ewa Waloczko z Mysłowic.

Jarmark Wielkanocny w Katowicach godziny otwarcia

Strefa handlowa będzie działała od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 19.00 a także w soboty i niedziele od 10.00 do20.00. Strefa gastronomiczna będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-20.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00 – 21.00. Wybrane punkty będą działały do godziny 22.00. W zależności od warunków atmosferycznych godziny te mogą ulec zmianie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera