Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybniczanki nie połamią już szpilek. Deptak zmienia się na lepsze ZDJĘCIA

Aleksander Król
Trwa przebudowa rybnickiego deptaka
Trwa przebudowa rybnickiego deptaka Aleksander Król
Panie nie połamią już obcasów w swoich szpilkach na rybnickim deptaku. Rozpoczęła się przebudowa tzw. rynsztoka - jak kąśliwie nazwali ciek odprowadzający wodę z deptaka rybniczanie. Po przebudowie ulicą Powstańców Śląskich i Sobieskiego ma się chodzić o wiele wygodniej.

Rybniczanki nie połamią szpilek! Likwidują rynsztok z deptaka!

Gdy w 2014 roku po przebudowie oddano do użytku nowoczesny trakt, biegnący od bazyliki do rynku, wyłożona małą, czarną kostką, głęboka rynna biegnąca jego środkiem od razu okrzyknięta została „bublem roku”. Przez kolejne lata do rynsztoka wpadały matki z wózkami dziecięcymi, kobiety traciły fleczki i niejeden nabił guza. W końcu w magistracie na Chrobrego powiedziano: „dość”. Po przebudowie ulice Powstańców Śląskich i Sobieskiego mają być wygodne dla eleganckich kobiet, świeżo upieczonych rodziców oraz niepełnosprawnych.

– Nareszcie! Zniszczyłam tu kiedyś swoje beżowe szpilki. Ta rynna to straszny niewypał – mówi nam Marzena Pojda, pierwsza z zagadniętych na deptaku rybniczanek.

W poniedziałek rano pracownicy w pomarańczowych koszulkach zaczęli rozwalać rynsztok w okolicach fontanny pod bazyliką, a w miejscu drobnej kostki od razu wkładają większe, równe płyty. Zanim trakt stanie się równy jak stół aż do samego rynku minie trochę czasu.

- Do końca wakacji potrwają rozpoczęte właśnie prace związane z przebudową cieku odprowadzającego wody opadowe z deptaka - mówi nam Lucyna Tyl z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku.

Tłumaczy, że w miejscu rozebranego cieku z kostki “bazaltowej, łupanej” pojawi się nowy ciek z płytek granitowych (o grubości 10 cm i szerokości 40 cm), które zostaną zlicowane z pozostałą nawierzchnią deptaka, co ma zlikwidować tzw. efekt rynsztoku.

- Zakończona w 2014 roku rewitalizacja deptaka była dofinansowana z Unii Europejskiej, dlatego na jego obecną przebudowę konieczne było uzyskanie zgody Urzędu Marszałkowskiego – mówi Tyl, dodając, że głównym powodem przebudowy są właśnie problemy zgłaszane przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, w tym osoby starsze, dla których obecna konstrukcja cieku była bardzo dużym utrudnieniem w poruszaniu się. Likwidacja rynsztoka pochłonie 300 tysięcy złotych.

– Z jednej strony się cieszę, z drugiej mi żal. Szkoda mi tych pieniędzy, bo są niemałe, które teraz trzeba wydać, ale jednocześnie jestem za wykonaniem tego usprawnienia – mówi Elżbieta Piotrowska, szefowa Stowarzyszenia Oligos w Rybniku, które pomaga osobom niepełnosprawnym. - Na pewno będzie bardziej funkcjonalnie. Człowiek idąc na spacer nie będzie musiał myśleć, że idzie. Kiedy ja się wybierałam tam z córką, to oprócz tego, że musiałam się koncentrować na jej pytaniach, to jeszcze na drodze. Jak wjechało się w rynnę, to było po spacerze, bo dziecko to przeżywa, a ja staję się bardziej niepełnosprawna niż ona, bo nie umiem jechać – mówi Piotrowska. – Szkoda, że od razu nie zrobiono tego dobrze – dodaje.

Zakres planowanego remontu obejmuje rozbiórkę istniejącego cieku wodnego z kostki bazaltowej łupanej i wykonanie nowego cieku z płytek granitowych. Płytki granitowe zostaną zlicowane z pozostałą nawierzchnią deptaka, co ma zlikwidować tzw. efekt „rynsztoku”.

Nowy ciek wykonany będzie z płytek granitowych o grubości 10 cm i szerokości 40 cm, w kolorze grafitowym lub czarnym (komponującym się z istniejącą wokół cieku nawierzchnią), ułożonych na podsypce cementowo-piaskowe. Po ułożeniu płytek granitowych, pozostała powierzchnia zostanie wypełniona wcześniej zdemontowaną kostką bazaltową, z zastosowaniem technologii syntetyczno-mineralnej wypełnienia fug.

Prace wykonuje wybrana w przetargu firma PAREATIS Sp. z o.o. z Rybnika za kwotę 302.738,88 zł.

Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje

Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo