Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik. Powstało Centrum Zdrowia Psychicznego. Poradnia już pomaga. To trzecia tego typu placówka w województwie i dziesiąta w kraju

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku rozpoczęło działalność 1 marca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku rozpoczęło działalność 1 marca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok
Rybnik jako trzecie miasto w województwie śląskim i dziesiąte w kraju może się poszczycić utworzeniem Centrum Zdrowia Psychicznego. Realizowana w ramach szpitala psychiatrycznego poradnia świadczy usługi osobom z zaburzeniami i w kryzysie psychicznym. Stosuje przy tym innowacyjne rozwiązania.

W Rybniku powstało Centrum Zdrowia Psychicznego

Szpital powrócił na rybnicki Kampus. Tym razem już nie jako miejsce toczącej się w tym miejscu akcji serialu, ale naprawdę. Działalność przy ul. Rudzkiej rozpoczęło Centrum Zdrowia Psychicznego działające przy rybnickim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Zdaniem władz szpitala przy Gliwickiej to przełom w dostępności usług psychiatrycznych i terapeutycznych w Rybniku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Jest to dla nas nowe wyzwanie. Wychodzimy do środowiska. Pierwszy raz szpital psychiatryczny realizuje Centrum Zdrowia Psychicznego. Cieszę się, że możemy to robić - mówi prof. Joachim Foltys, dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, wskazując, że Rybnik jest jednym z trzech śląskich miast, w którym dostępna jest taka usługa.

Jak podkreśla dyrekcja rybnickiego "psychiatryka", uruchomienie placówki nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z NFZ-em, a także miastem. Dla tego drugiego z kolei, Centrum Zdrowia Psychicznego oznacza wzrost jakości opieki zdrowotnej rybniczan.

- Centrum Zdrowia Psychicznego jest jednym z elementów składowych jakości obsługi pacjentów z Rybnika - zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, który dodaje, że psychiatria to jeden z najbardziej newralgicznych działów medycyny.

Nie ulega wątpliwości, że otwarcie placówki pomoże mieszkańcom Rybnika zwłaszcza w kontekście wydarzeń z ostatnich tygodni i lat (pandemia i wojna na Ukrainie). Jak wynika ze statystyk, około 30% Polaków zmaga się z mniejszymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi. I jest to tendencja wzrostowa. - Każdy z nas może doświadczyć kryzysu zdrowia psychicznego - zauważa Marcin Urbański, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego.

Zmienia się również profil pacjenta psychiatrycznego. Niegdyś wśród osób z zaburzeniami psychicznymi przeważały osoby między 50-tym a 60-tym rokiem życia. Obecnie pomocy potrzebują 30-, 20-, a nawet 18-latkowie.

Nie przeocz

Jak na razie rybnickie Centrum Zdrowia Psychicznego będzie pomagało wyłącznie mieszkańcom Rybnika. Jego kierownictwo snuje jednak plany dotyczące rozszerzenia działalności o mieszkańców powiatu rybnickiego, a być może nawet okolicznych miast.

Z punktu widzenia pacjentów istotny jest czas oczekiwania na udzielenie im pomocy. Ten dzięki działaniu przy Centrum punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego ma być ograniczony do minimum.

- To zupełna nowość. Pacjent, czy rodzina dotknięta problemem psychicznym może się do nas zwrócić i skorzystać z pierwszej pomocy. Personel w ramach dyżuru wstępnie rozmawia z pacjentem, rozpoznaje problem i określa, czy jest to np. przypadek nagły - wyjaśnia kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego.

Na rybnickie Centrum Zdrowia Psychicznego składa się kilka jednostek: oddziały stacjonarne, oddziały dzienne, poradnie, punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne i zespół lecznictwa środowiskowego. Każda z nich współpracuje jednak ze sobą. Wszystko w celu zapewnienia jak najlepszej opieki jego podopiecznym.

- Wszystkie nasze jednostki, które wejdą w skład centrum ściśle mają ze sobą współpracować, po to, żeby można było dobrać najważniejszą opiekę dla pacjenta - wskazuje Zuzanna Cebo, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Rybniku.

Placówka przy ul. Rudzkiej będzie bowiem nie tylko pomagać na miejscu. Za sprawą zespołu lecznictwa środowiskowego możliwe będzie "wyjście" do środowiska pacjenta, a to po to, żeby jak najbardziej skrócić czas jego hospitalizacji i uniknąć umieszczenia w oddziale zamkniętym.

Zadaniem Centrum Zdrowia Psychicznego będzie nie tylko pomoc chorym, ale też pokazanie psychiatrii od innej strony. Mają temu służyć mało szpitalne wnętrza budynku na rybnickim Kampusie.

- Ideą Centrum Zdrowia Psychicznego i Poradni Psychologicznej jest to, żeby pacjent miał jak najlepszą i jak najszybszą dostępność do opieki medycznej - podkreśla Marcin Urbański z rybnickiej Poradni Zdrowia Psychicznego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera