Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RYNEK PRACY Osoby 50 plus też mogą być aktywne! Zobaczcie!

Ilona Wiącek, Anna Magiera-Chorąży
Dzięki różnym inicjatywom i projektom udaje się bardzo dobrze rozpoznać potrzeby osób powyżej 50. roku życia.
Dzięki różnym inicjatywom i projektom udaje się bardzo dobrze rozpoznać potrzeby osób powyżej 50. roku życia. FOT. MAT. PRASOWE WUP KATOWICE
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach podejmuje działania mające na celu zwrócenie uwagi na problem starzejącego się społeczeństwa oraz coraz starszych pracowników. Dzięki różnym inicjatywom i projektom udaje się bardzo dobrze rozpoznać potrzeby osób powyżej 50. roku życia. Warto poznać też ich sytuację na rynku pracy.

Wśród inicjatyw znalazły się badania rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji osób w wieku dojrzałym, kampania radiowo-telewizyjna, programy regionalne realizowane we współpracy z lokalnymi urzędami pracy oraz dwa projekty międzynarodowe, finansowane z programu Erasmus+. Tematy obu trwających przedsięwzięć dotyczą niedostatecznie promowanych w Polsce aspektów wolontariatu czy zmiany kwalifikacji osób w wieku powyżej 50. roku życia.

Projekt partnerski Erasmus+ „Sposoby wzmacniania idei aktywnego starzenia się poprzez wolontariat” odpowiada na potrzebę podejmowania działań, mających na celu wykorzystanie potencjału osób powyżej 50. roku życia w obszarze działalności wolontariackiej. To właśnie wolontariat umożliwia aktywną partycypację w życiu społecznym oraz zapewnia ciągły rozwój umiejętności i kompetencji. Stąd też głównym celem partnerstwa jest wzmocnienie tej formy aktywności wśród osób w wieku dojrzałym.

W projekcie bierze udział kadra organizacji partnerskich z Francji, Litwy, Węgier, Rumunii, Słowacji i Polski, która dzięki nawiązanej współpracy wymienia się doświadczeniami oraz poznaje przykłady dobrych praktyk dotyczących wolontariatu osób powyżej 50. roku życia.

Grupa partnerska zrealizowała dotychczas trzy spotkania, podczas których poznano m.in. wybrane metody pracy z wolontariuszami w obszarze rekrutacji i szkoleń. Najbliższe działania projektowe będą dotyczyły realizacji badań opinii oraz organizacji działań promujących wolontariat i aktywne obywatelstwo w rodzimych krajach partnerów. Dodatkowo, grupa wypracuje rekomendacje z zakresu szkoleń przygotowujących do wolontariatu oraz broszurę z przykładami dobrych praktyk dotyczących wolontariatu osób powyżej 50. roku życia.

Drugi z projektów dotyczy partnerstwa strategicznego w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego. Nosi nazwę „Uniwersalny model kursu zawodowego na współczesne opiekunki dla dzieci” i także jest realizowany w ramach programu Erasmus+. Ideą projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej wśród kobiet tej grupy wiekowej, poprzez stworzenie modelu kursu zawodowego na opiekunki dla dzieci.

Poprzez nawiązanie współpracy międzynarodowej związanej z wymianą doświadczeń, informacji, wiedzy podczas trwania projektu wypracowane zostaną sposoby sprawdzania predyspozycji przyszłych opiekunek oraz przykładowy zakres tematyczny kursu zawodowego. Modułowość kursu pozwoli na jego elastyczność i możliwość wdrożenia jego założeń w różnych krajach Europy. W projekcie bierze udział kadra organizacji partnerskich z Irlandii, Włoch, Czech, Węgier, Bułgarii i Polski.

W ramach projektu zrealizowano dwa spotkania partnerskie w Katowicach oraz w Sofii. Podczas spotkań omówiono dane statystyczne związane z sytuacją osób po 50. roku życia w krajach partnerów, przedstawiono regulacje prawne dotyczące opieki nad dziećmi w poszczególnych krajach partnerskich, zaprezentowano wybrane dobre praktyki w aktywizacji osób po 50. roku życia oraz metody nauki specyficzne dla osób dorosłych.

Obecnie grupa partnerska pracuje nad ankietą, która będzie badać potrzeby oraz oczekiwania związane z kursem zawodowym wśród kobiet po 50. roku życia oraz rodziców zainteresowanych zatrudnieniem osób do opieki nad dziećmi.

Podczas kolejnych spotkań opracowane zostaną wytyczne odnośnie cech charakteru, umiejętności niezbędnych do pracy z dziećmi oraz sposoby weryfikacji predyspozycji zawodowych potencjalnych opiekunek. Do tego opracowany zostanie ramowy program kursu zawodowego.

Informacje na temat projektów można znaleźć na stronach internetowych (https://weactivevol.eu oraz https://50pluschildcarer.eu/).

Grażyna Walasz, naczelnik Wydziału ds Rynku Pracy WUP Katowice:
Według danych statystycznych WUP w Katowicach na Śląsku w ostatnich dziesięciu latach spadała liczba bezrobotnych w wieku 50+, ale rósł ich udział w całej populacji bezrobotnych. Na koniec 2016 r. liczba bezrobotnych w wieku 50+ wynosiła 36,5 tys. osób, tj. 30,4 proc. ogółu zarejestrowanych, a na koniec 2006 r. 46,7 tys. osób, tj. 20,3 proc., (kwiecień 2017 r. - 34,8 tys. osób, tj. 30,7 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!