Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysie w Beskidzie Żywieckim. Zobacz, co robią małe pod nieobecność mamy?

JAK
Stowarzyszenie dla Natury Wilk/Youtube
Dwa młode rysie wpadły w wideopułapkę zastawioną przez członków Stowarzyszenia Dla Natury Wilk w Twardzorzeczce na Żywiecczyźnie, które zajmuje się badaniem i ochroną dużych drapieżników w Polsce. Na filmiku trwającym nieco ponad 3 minuty, zamieszczonym na serwisie Youtube, widać co małe drapieżniki robią, kiedy nie ma w pobliżu matki.

Młode rysie w lasach Beskidu Żywieckiego

Stowarzyszenia Dla Natury Wilk w Twardzorzeczce od lat zajmuje się badaniem i ochroną dużych drapieżników - wilków, rysi i niedźwiedzi - w Polsce. Członkowie stowarzyszenia dzięki m.in. specjalnym kamerom rozmieszczony w Beskidach prowadzą monitoring tych zwierząt. Co jakiś czas na serwisie Youtube zamieszczają efekty swojej pracy. Dzisiaj zamieścili ponad 3-minutowy filmik pokazujący, co robią młode rysie w lasach Beskidu Żywieckiego, kiedy ich matka poszła zdobyć pokarm.

- Pewnie pamiętacie z własnej młodości, jak bywa fajnie, kiedy rodziców nie ma w domu. A czy zastanawialiście, co robią w takich sytuacjach młode rysie? Nasza fotopułapka w Beskidzie Żywieckim zarejestrowała zabawne scenki, gdy dwa kocięta, potomstwo znanej nam od lat rysicy Płonej, harcują po skałkach. W tym czasie ich matka, która jak każda rysica samotnie musi wychować i wykarmić potomstwo, przemierza najodleglejsze zakątki lasu, by zdobyć dla nich pokarm - poinformowało Stowarzyszenie dla Natury Wilk.

Warto podkreślić, że rysie są od dawna stałym elementem Beskidu Żywieckiego. Ich populacja w tym rejonie jest stabilna i zawsze była bardzo silna - kiedy na te koty można było polować, to właśnie w Beskidzie Żywieckim zabijano (niestety) najładniejsze okazy. Drapieżniki te występują także w Beskidzie Śląskim i Beskidzie i Małym. Strasznie trudno podać dokładnie, ile rysi występuje w Beskidach, ponieważ, jak wszystkie duże drapieżniki ciężko je zliczyć. Przyrodnicy zapewniają, że nie było żadnych przypadków agresji ze strony rysi. Są one aktywne głównie nocą, stronią od ludzi, więc „na żywo" nawet trudno je zobaczyć.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo