Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby z węgla. Wyjątkowe, unikatowe, piękne... Dzieła z czarnego złota, które skrywają w sobie ducha Śląska

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Rzeźba w węglu. Dzieła, uwiecznione na fotografiach, pochodzą z prywatnej kolekcji.
Rzeźba w węglu. Dzieła, uwiecznione na fotografiach, pochodzą z prywatnej kolekcji. Arkadiusz Gola
Wręczane w podziękowaniu, darowane podczas Barbórki, wyjątkowe prezenty prosto z kopalni - rzeźby z węgla. Ich historia sięga ponad 200 lat, kiedy to górnicy odkryli niesamowite właściwości czarnego złota, idealne do tworzenia niepowtarzalnych arcydzieł. W galerii, którą dziś prezentujemy, zobaczycie patery, zegary, świeczniki, popielnice, figury, szkatułki, a także "Ostatnią Wieczerzę" czy rzeźbę, która pamięta podziemia kopalni sprzed powstań śląskich. Zobaczcie, jak piękny może być węgiel - prawdziwa perła w koronie Śląska!

Rzeźby z węgla - unikatowe dzieła, przepełnione śląskim duchem

Rzeźby z węgla. Dlaczego są tak wyjątkowe? Przede wszystkim dlatego, że niewielu zawodowych artystów w ogóle używało węgla jako materiału do rzeźbienia. Na ogół akademicy - profesjonaliści, dyplomowani artyści ASP - rzeźbili w brązie, kamieniu, gipsie.

Czarne złoto, jak często nazywa się węgiel, znalazło uznanie u braci górniczej. Już ponad 200 lat temu górnicy zorientowali się, że jest ono ciekawym materiałem, który można formować i w nim rzeźbić.

Rzeźbienie w węglu rozkwitło w okresie międzywojennym.

Rzeźby z węgla. Unikatowe i zachwycające!

- Rzeźby z węgla często darowało się w podziękowaniu za długoletnią pracę czy na Barbórkę. Stanowiły formę prezentu, podarunku z kopalni. Niektórzy górnicy rzeźbili widoki swoich kopalń, inni patery, popielnice, szkatułki. Rzeźba z orłem i napisem "Tobie Polsko" w kształcie stożka ma ciekawą historię, związaną z powstaniami śląskimi - opowiada Arkadiusz Gola, autor fotografii, które dziś pokazujemy Wam w galerii.

Wspomniana rzeźba, która posiada też datą, została wyrzeźbiona przez górników podczas strajku, kiedy stanęli w obronie swoich miejsc pracy. To między innymi te strajki doprowadziły do wybuchu powstań śląskich.

- Ludzie z zewnątrz donosili górnikom prowiant i wodę, a oni na dole, w odwdzięczeniu dla tych, którzy im pomagali z góry, wysyłali rzeźby z węgla w ramach podziękowania - mówi Arkadiusz Gola.

W galerii zdjęć przedstawiamy też dzieło - odwzorowanie obrazu Leonarda da Vinci "Ostatnia Wieczerza". Jego autor, Jan Kozioł wygrał dzięki niemu konkurs na rzeźbę węglem. Wymagała ona wielu technicznych zabiegów i dużej znajomości kruszcu, w którym artysta pracował.

Oczywiście, nie każdy gatunek jest przeznaczony do tego, aby w nim rzeźbić. Wszystko zależy od kruchości. Najlepszy jest kennel - węgiel z niskich pokładów, który przypomina strukturą masę glinianą, nie odłupuje się, nie pęka.

Dziś coraz trudniej o węgiel do rzeźbienia. Struktura tego, który jest wydobywany z głębszych warstw, nie nadaje się do tworzenia.

Zobaczcie wyjątkowe dzieła z węgla. Posiadać takie to nie lada zaszczyt!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera