Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźnia Miejska w Chorzowie ma 110 lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Redakcja
Nie było czarnych kokardek na bramie Rzeźni Miejskiej. Osoby, które przyszły dziś na 110-urodziny zrujnowanego zabytku i wieszały kolorowe wstążki - trochę wbrew temu, co widać za ogrodzeniem - uznały, że to być może dobry znak na przyszłość. - To optymistyczny dzień. Ciągle marzę o tym, że jeszcze kiedyś spotkamy się w tych budynkach na kawie w przytulnej kawiarence - przyznaje Irena Niemczykowska - organizatorka happeningu.

Ojciec Gerarda Mądrego przez ponad czterdzieści lat pracował w rzeźni. Chorzowianin doskonale zna te zakłady. Z sentymentem wspomina kolejki samochodów, które ustawiały się przed bramą główną. - Swego czasu to był jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w kraju - mówi. Na urodziny przyszedł, aby o nim przypomnieć. - Nie mogę pogodzić się z tym, że tak wygląda -dodaje.

Jubileusz jednego z najważniejszych i zarazem najbardziej zniszczonych chorzowskich zabytków zorganizowano już po raz trzeci. Wcześniej tańczono przy rzeźni poloneza i konsumowano pączki ze świeczkami. Tym razem podpisano kartę urodzinową, odśpiewano "dwieście lat" i przywiązano na bramie kilkadziesiąt kolorowych wstążek. - Te domu mają w sobie tyle siły, urody i mocy. Dla mnie zawsze będą symbolem stabilności i bezpieczeństwa - mówi Niemczykowska.

Jubileusz rzeźni miał pewną nutę sarkazmu: regularne kradzieże, brak orynnowania i ubytki w poszyciu dachu do świętowania wszak nie zachęcają. - Robimy to oczywiście dla rzeźni. Ale jest to też taka drobna złośliwość i nieustające przypominanie o koniecznym remoncie. To ma być taki wyrzut sumienia dla wszystkich - wyjaśnia Niemczykowska.

Radny Jacek Nowak na bramę przybił pocztówkę w ramce. Przedstawiała obiekt w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku - budynki prezentowały się przepięknie, a miejsce tętniło życiem. - To taki mój prezent dla jubilatki. Zabezpieczyłem to dosyć dobrze przed wodą. I mam nadzieję, że będzie wisiało dosyć długo - przyznaje. I dodaje,że dzięki temu każdy będzie mógł zobaczyć, jak rzeźnia wyglądała kiedyś, a jak prezentuje się obecnie.

Nowak uważa, że do ochrony zabytku bardziej powinien się zmobilizować miejski i wojewódzki konserwator zabytków. - Pomimo deklaracji właściciela, że dba o obiekt dokładnie widać, że z roku na rok jego stan się pogarsza -twierdzi. Jego zdaniem możliwości jest kilka m.in. możliwość wywłaszczenia za odszkodowanie, a także miasto może zlecić wykonanie prac i obciążyć hipotekę właściciela. - Jest kilka mechanizmów i trzeba szybko działać. Jeżeli nie podejmie się gwałtownych prac naprawczych to może się okazać, że za dwa lata nie będzie co ratować.

Zobacz jak wyglądała w latach świetności:

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!