Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

#SaveYourInternet: Youtube rozpoczął kampanię informacyjną o tzw. ACTA 2. Ostrzega przed artykułem 13 dyrektywy

MJ
#SaveYourInternet: Youtube przeciwko ACTA 2
#SaveYourInternet: Youtube przeciwko ACTA 2 youtube.com
ACTA2: Platforma Youtube rozpoczęła akcję informacyjną pod hasztagiem #SaveYourInternet, która wskazuje na potencjalne zagrożenia związane z artykułem 13 tzw. ACTA 2, czyli unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. - Wyobraź sobie, że nie możesz obejrzeć swoich ulubionych filmów" - można przeczytać na stronie akcji Youtube przeciw obecnemu kształtowi art. 13 "ACTA 2".

#SaveYourInternet: Youtube przeciwko ACTA 2

ACTA 2: Od kilku dni wchodząc na stronę Youtube w lewym dolnym rogu pojawia się okienko z krótką informacją o artykule 13. To część kampanii informacyjnej #SaveYourInternet skierowanej przeciwko obecnym zapisom unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, nazwanej przez internautów - ACTA 2.

Uchwalenie artykułu 13 w obecnej wersji może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje dla wszystkich. Działajmy razem, by znaleźć lepsze rozwiązanie - czytamy na Youtube.

Na podstronie umieszczony został również filmik w formie Q&A o artykule 13

Czego dowiadujemy się z wideo? Youtube podkreśla, że popiera cele artykułu 13 dyrektywy, jednak wskazuje, że obecne zapisy mogą mieć niezamierzone konsekwencje. Głównie chodzi o blokowanie na terenie UE już istniejących, jak i nowych filmików ze względów na złożoność praw autorskich.

Blokada może objąć wiele typów filmów, w tym filmy edukacyjne, wiele oficjalnych teledysków, covery tworzone przez fanów, składanki, parodie i wiele innych treści. - mówi w filmiku Matt z Youtube

\

Dodatkowo serwisy takie jak YouTube, Facebook, Instagram, Soundcloud, Dailymotion, Reddit czy Snapchat będą ponosić odpowiedzialność za treści przesłane przez użytkowników, twórców i wykonawców, które naruszają prawa autorskie.

Youtube zachęca internautów do dołączenia do ruchu przeciw ACTA 2, nagrywania filmików o dyrektywie i pisania tweetów pod hasztagiem #SaveYourInternet.

Co to ACTA 2?

Przypomnijmy: Dyrektywa ACTA 2 została przegłosowana 12 września przez Parlament Europejski. Było to już drugie głosowanie nad kształtem dyrektywy, wcześniej w lipcu PE zdecydował o odrzuceniu mandatu dla Komisji Prawnej i ponownej debacie nad tzw. ACTA 2.

Najwięcej kontrowersji wokół dyrektywy budzą artykuły: 11 i 13. Pierwszy zakłada przyznanie wydawcom pracy praw pokrewny, drugi z kolei nakłada obowiązek filtrowania treści na portalu pod kątem prawa autorskiego. W kontekście ACTA2 dyskutowany jest także artykuł 3 dyrektywy, który zakłada, że wydobywać dane z publicznie dostępnych zasobów będą mogły tylko instytucje badawcze w celach naukowych, co stanowi blokadę dla instytucji prywatnych.

Dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym popierają wydawcy prasy oraz twórcy, po drugiej stronie barykady znajdują m.in. serwisy takie jak Youtube, Google, Wikipedia i Wykop.pl. Protesty popiera także wielu internautów.

Wikipedia już działa! Zaciemnione strony były znakiem protestu przeciwko ACTA 2. Awaria Wikipedii to nie był przypadek

ACTA 2 to protesty w całej Polsce. Ale czego nie dotyczy nowa dyrektywie Unijnej Europejskiej. Sprawdź na kolejnych slajdach >>>

ACTA 2 prawda i kłamstwa. Protesty w całej Polsce. Ile jest ...

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo