MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Schrony i miejsca ukrycia w Czeladzi. Jest ich prawie 50. Gdzie je znajdziemy? Gdzie się kierować?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Gdzie schronimy się w Czeladzi? Oto aktualna lista miejsc ukryciaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gdzie schronimy się w Czeladzi? Oto aktualna lista miejsc ukryciaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/Ł.Winiarski/GoogleMaps
Schrony, budowle obronne oraz tak zwane miejsca ukrycia, znajdują się w każdym mieście. W Będzinie jest takich schronów kilka, a miejsca ukrycia znajdują się m.in. w piwnicach bloków z pogrubionymi ścianami, które powstawały w latach 50. oraz 60. minionego stulecia. A jak sytuacja wygląda w sąsiedniej Czeladzi?

Jak dowiedzieliśmy się w Starostwie Powiatowym w Będzinie, w ewidencji budowli ochronnych na terenie Czeladzi znajduje się dziś 46 budynków. Mają różną wielkość, powierzchnię, ale w każdym z nich wyznaczone zostały miejsca ukrycia w razie zagrożenia. Najwięcej wśród tych właśnie obiektów to bloki mieszkalne. Tak więc, w razie potrzeby, schronić można się w blokach, które położone są przy ulicach: 17 Lipca, Tuwima, Armii Krajowej, Szkolnej i Grodzieckiej oraz Spółdzielczej, Szpitalnej i 1 Maja. W takich punktach jednocześnie znajdzie schronienie od 30 do prawie 100 osób. Najwięcej zmieści się natomiast w magazynach wyznaczonych na terenie szpitala w Czeladzi. Generalnie te miejsca przygotowane zostały dla szpitalnego personelu oraz pacjentów. W sumie to ponad 1000 miejsc.

Nie przeocz

Poza blokami i szpitalem miejsca ukrycia w Czeladzi wyznaczone zostały m.in. w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Kolegium Pracowników Służb Społecznych. Przede wszystkim dla pracowników.

W Będzinie jednym z miejsc, gdzie można się w razie potrzeby ukryć jest budynek III LO im. C.K. Norwida (wcześniej Waltera Szolca), który kryje dwa schrony: sztabowy i cywilny. Ten drugi będzie można wkrótce zobaczyć. Schron sztabowy do 2006 roku był wykorzystywany przez różne służby obrony cywilnej, a wcześniej wojsko.

Zobacz zdjęcia:

Przez dziesięciolecia mało kto wiedział o schronie sztabowym, a jeszcze mniej osób było w środku. Powstał w 1958 roku, w czasie, kiedy budowana była szkoła. W środku, tuż po przekroczeniu progu, natrafiamy na komorę dekontaminacyjną. W 21 pomieszczeniach zachowały się m.in. stoły, telefony, centrala telefoniczna, zbiorniki na wodę. Strop obiektu posiada grubość co najmniej 50 cm, a ściana zewnętrzna mierzy około 70 cm. W środku mógłby pracować w razie potrzeby sztab, który dowodziłby ewakuacją ludności miasta.

- Ten schron wpisuje się w budowę innych schronów, które powstawały na terenie Będzina w latach 50. i 60. Musiał mieć łączność z innym schronem, który również powstał przy ulicy 11 Listopada, a dziś znajduje się w podziemiach budynku, gdzie znajduje się MOPS. Kolejny schron powstał natomiast na terenie Huty Będzin. O ile świadomość istnienia schronu sztabowego wśród mieszkańców i uczniów szkoły była mała, o tyle jego funkcjonowanie było ważne z punktu widzenia strategicznego – mówi Adam Szydłowski, absolwent III LO im. Norwida, badacz historii dziejów Zagłębia, a jednocześnie członek zarządu powiatu będzińskiego.

W przypadku schronu cywilnego historia wygląda inaczej. Od dziesięcioleci wykorzystywany był w trakcie zajęć z przysposobienia obronnego. Potem trochę odszedł w niepamięć, ale dziś dyrekcja placówki, wspólnie z absolwentami oraz starostwem powiatowym chce na nowo pokazać to miejsce. By odtworzyć wyposażenie schronu, a także pokazać to, co się w nim znajdowało od dłuższego czasu trwa poszukiwanie artefaktów, tablic, urządzeń.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera