Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce prosi: wyluzuj się!

EK
Fot. 12 3rf.com
Maj kojarzy nam się nie tylko z młodą, żywą zielenią, coraz dłuższym dniem i kwitnącymi kasztanami. To również miesiąc matur oraz inauguracja sezonu na wszelkiego rodzaju sprawdziany, zaliczenia czy egzaminy. A te wiążą się ze stresem, który trwając przez dłuższy czas, może przyczynić się do powstania groźnych dla naszego organizmu chorób układu krążenia. Dlatego umiejętność ,,wyluzowania” i radzenia sobie ze stresem jest niezmiernie ważna dla naszego serca.

- Ostry lub przewlekły stres to jedna z przyczyn niektórych chorób układu krążenia - mówi dr Aleksander Żurakowski, ordynator oddziału kardiologii interwencyjnej PAKS.

I wyjaśnia: ,,Napięcie emocjonalne może być dodatkowym czynnikiem sprawczym w zawale serca, powodując u pacjenta skurcz tętnicy i w konsekwencji jej niedokrwienie. I chociaż pacjent, w większości przypadków, wprawdzie cierpi np. na miażdżycę, to faktem jest, że silny stres może spowodować u niego zawał tu i teraz. Innym schorzeniem kardiologicznym, za które odpowiada emocjonalne napięcie, jest tzw. kardiomiopatia takotsubo, czyli tzw. zespół złamanego serca. Objawy zespołu występują pod wpływem silnego emocjonalnego stresu, objawy kliniczne zaś przypominają ostry zespół wieńcowy (ból w klatce piersiowej) oraz objawy niewydolności serca”.

Dr Żurakowski podkreśla też, że związek między psychiką a miażdżycą i chorobami układu krążenia może mieć charakter pośredni. Dlaczego? Bo stres ma wpływ również na inne czynniki ryzyka, takie jak: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Stres wiąże się z zaburzeniami równowagi współczulno-przywspółczulnej autonomicznego układu nerwowego. Pobudzenie współczulnego układu nerwowego powoduje przyspieszenie rytmu serca, wzrost skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego, naczyniowego oporu obwodowego oraz zużycia tlenu przez mięsień sercowy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 80 procent przypadków chorób serca można uniknąć, prowadząc zdrowy styl życia. Możemy też wypracować umiejętność radzenia sobie ze stresem. - Musimy sobie uświadomić, że nie jest to wada wrodzona, że możemy mieć na niego wpływ - mówi dr Żurakowski. - Zastanówmy się więc, czy warto się nadmiernie denerwować? - pyta i zapewnia: Nasze serce odpowie - nie warto!

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!