Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce za serce: dziś uroczysty wieczór w Domu Muzyki i Tańca

Marlena Polok-Kin
mat. FRK w Zabrzu
Serce za serce. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii imienia Zbigniewa Religi dzisiaj w Zabrzu uhonoruje darczyńców.

- To, co głęboko leży nam na sercu, to skuteczne leczenie chorób serca. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu powstała z założeniem realizacji tego celu przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod. Pozwalam sobie wyrazić nadzieję, że wysiłki w tym kierunku uznacie Państwo za celowe i godne wsparcia - tak prof. Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg i założyciel zabrzańskiej fundacji, zwracał się do darczyńców i przyjaciół fundacji, jedynego w Polsce niepublicznego instytutu naukowo-badawczego.

Prof. Zbigniew Religa, który w 1985 roku dokonał w Zabrzu, w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologicznym (dziś Śląskie Centrum Chorób Serca), pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, miał pełną świadomość, że to dopiero początek nowego rozdziału w polskiej medycynie. Zmierzył się z codziennością chorych na serce i ich potrzebami, na które odpowiedzi medycyna w Polsce miała znacząco mniej do zaoferowania niż w krajach, w których Religa podnosił kwalifikacje. Odpowiedzią Zbigniewa Religi była Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z misją, jaką w niej realizują od 26 lat.

- Profesor wyznaczył nam kierunek i choć go już nie ma z nami (zmarł w 2009 roku - dop. red.), wiemy, że zmierzamy właściwą drogą - mówi z przekonaniem Jan Sarna, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii od początku jej istnienia. Główne kierunki działania to badania nad protezami serca, protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki, nowoczesnej biotechnologii. Realizowane są w wyodrębnionym w fundacji Instytucie Protez Serca. Powstały tu - dzięki jego pasji i determinacji zespołu badaczy - polskie komory wspomagania serca, które są stosowane w klinikach. Powstają ich kolejne modele, a wszystkie noszą nazwę Religa POLVAD. W FRK został skonstruowany robot chirurgiczny Robin Heart, który ma szansę za pół roku zadebiutować na sali operacyjnej - to zasadnicze, ale niejedyne obszary działalności FRK.

Od początku działalności fundacji odbywają się w Zabrzu koncerty. Dla uhonorowania najhojniejszych darczyńców od 1992 roku w Domu Muzyki Tańca w Zabrzu organizowane są koncerty „Serce za serce”, podczas których najwięksi sprzymierzeńcy fundacji otrzymują statuetki zaprojektowane przez prof. Bronisława Chromego. Bohaterowie dzisiejszego wieczoru odbiorą te honorowe wyróżnienia w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.

Dzisiaj także poznamy laureatów nagrody naukowej im. prof. Religi. W koncercie „Serce to jeszcze za mało” wystąpi Mietek Szcześniak - w utworach z tekstami ks. Jana Twardowskiego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobaczcie niezwykłe stylizacje uczestników MAYDAY 2017 - ZDJĘCIA

Disco Attack 2017. Spodek szalał na Zenku Martyniuku, zespołach Boys i Weekend - ZDJĘCIA

Zapraszamy do fotoreportażu multimedialnego, który jest zwieńczeniem naszej podróży.

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!