Co wykazały kontrole palenisk w Żorach i jak lepiej palić w...

  Co wykazały kontrole palenisk w Żorach i jak lepiej palić w piecu?

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co wykazały kontrole palenisk w Żorach i jak lepiej palić w piecu?

  ©Arch.

  Od początku roku do 13 lutego Żory przeprowadziły 43 kontrole pieców pod kątem spalania śmieci. Choć na razie urzędnicy czekają na wyniki badań 4 z 10 pobranych próbek popiołu, wiadomo już, że spalanie śmieci potwierdziło się zaledwie w 5 przypadkach. Co w takim razie jest przyczyną żorskiego smogu? - Przede wszystkim spalanie złej jakości paliwa oraz spalanie węgla w zły sposób - wyjaśnia Bronisław Jacek Pruchnicki, doradca prezydenta Żor.
  Co wykazały kontrole palenisk w Żorach i jak lepiej palić w piecu?

  ©Arch.

  W minionym tygodniu w MOK odbyła się konferencja w temacie smogu, na której mogliśmy dowiedzieć się, dlaczego zanieczyszczenie powietrza jest tak szkodliwe oraz jakie są metody spalania opału. Właśnie w spalaniu, a dokładnie w złym spalaniu węgla, możemy szukać przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Jak informuje doradca prezydenta Żor, podczas kontroli posesji urzędnicy często spotykali się z przypadkami nieprawidłowego dla danego kotła spalania węgla.
  Podczas jednej z kontroli okazało się, że ogromny kocioł jest opalany od dołu, podczas gdy powinno się palić w nim od góry, co emituje do atmosfery o wiele mniejsze ilości pyłu i zanieczyszczeń. Swoją pomoc w tym przypadku zaoferował radny Krzysztof Mentlik, który od dwóch lat promuje wśród znajomych odgórne spalanie węgla w piecu. Okazało się, że w budynku udało się zredukować poziom dymu z komina aż 20-krotnie. - Od 22 lat palę węglem i przez 20 lat robiłem to źle. Kiedy dwa lata temu dowiedziałem się, że można, a w wielu kotłach wręcz powinno się rozpalać od góry, nie tylko nie truję, ale także zanotowałem spore oszczędności na paliwie - rzędu 15 proc. Rozpalanie od góry również pozwala utrzymać kocioł i przewody kominowe w dobrej kondycji. W wielu kotłach wręcz nie powinno się palić od dołu, także w tych starych piecach. Kiedy tylko mogę, pokazuję to sąsiadom, znajomym i niedowiarkom - wyjaśnia Krzysztof Mentlik.

  Jak palić od góry? To bardzo proste, choć nie można robić tego we wszystkich piecach. Należy spojrzeć, czy wylot spalin w komorze spalania mamy na dole czy u góry. Jeśli jest na górze, powinniśmy rozpalać od góry. Przy rozpalaniu najpierw należy zasypać komorę węglem lub grubym drewnem. Później można położyć drobniejsze drewno i na samej górze rozpałkę, najlepiej z patyczków ustawiając “domek” jak na ognisko. Tak zapalony opał spala się powoli, jednocześnie wypalając wszystkie palne substancje z emitowanych gazów.

  - Nasze kontrole miały sprawdzić, czy to prawda, że tak wiele osób pali śmieci. Już wiemy, że to nieprawda. Są pojedyncze przypadki i je trzeba ścigać, ale przede wszystkim trzeba zmienić piece, które są słabo wydajne; trzeba zmienić paliwo z flotu na węgiel, gaz, trzeba wreszcie zmienić sposób palenia. Tu widzimy największą możliwość zredukowania ilości pyłów i szkodliwych substancji w powietrzu - podsumowuje Bronisław Jacek Pruchnicki.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Już dziś w Żorach będą dyskutować o smogu


  CZYTAJ KONIECZNIE: Puste szkoły, ludzie w maskach [WIDEO]

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I co z tego

   Mvk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jak sejmik szykuje w woj. Slaskim bardzo restrykcyjna uchwale nie liczac sie z opiniami takich ludzi jak P. Mentlik. Uchwala ta wyeliminuje w.woj Slaskim calkowicie wegiel gruby. Kominki...rozwiń całość

   Jak sejmik szykuje w woj. Slaskim bardzo restrykcyjna uchwale nie liczac sie z opiniami takich ludzi jak P. Mentlik. Uchwala ta wyeliminuje w.woj Slaskim calkowicie wegiel gruby. Kominki zostana a jakze, przeciez ten co pisal uchwale ma kominek w Brennej lub Wisle. Nikt nie liczy sie z biedniejsza czescia spoleczenstwa. Bo i poco.My rzadzimy i wimy wszysko lepiej.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama