Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski smog kosztuje nas 26 miliardów euro rocznie. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja. Czas przejść na gaz!

red
Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja. To instalacje grzewcze w domach, lokalnych kotłowniach, budynkach użyteczności publicznej i małych przedsiębiorstwach, w których odbywa się spalanie paliw stałych – węgla i jego pochodnych, ekogroszku, drewna i śmieci
Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja. To instalacje grzewcze w domach, lokalnych kotłowniach, budynkach użyteczności publicznej i małych przedsiębiorstwach, w których odbywa się spalanie paliw stałych – węgla i jego pochodnych, ekogroszku, drewna i śmieci Pixabay
Ponad połowa miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce, a sześć z nich plasuje się w pierwszej dziesiątce tego niechlubnego rankingu. – Przed kolejnym sezonem grzewczym warto zmienić piec węglowy na kocioł gazowy – informuje Forum Rozwoju Efektywnej Energii i przekonuje do zalet gazu płynnego.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja. To instalacje grzewcze w domach, lokalnych kotłowniach, budynkach użyteczności publicznej i małych przedsiębiorstwach, w których odbywa się spalanie paliw stałych – węgla i jego pochodnych, ekogroszku, drewna i śmieci.

PISALIŚMY:
TOP 20 najbardziej toksycznych miast w Polsce. Gdzie jest największy smog?
Ustawa antysmogowa w Śląskiem: „kopciuchy” znikną za dekadę
23 miasta w rządowym programie antysmogowym LISTA MIAST Tylko 6 miast z woj. śląskiego skorzysta z programu

W zanieczyszczonym powietrzu unoszą się mikrocząsteczki m.in. tlenki siarki, tlenki węgla, tlenki azotu, benzo(a)piren, sadza oraz pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Te trujące związki chemiczne z łatwością przenikają do płuc i krwiobiegu, a następnie, transportowane wraz z krwią, wyrządzają szkody praktycznie we wszystkich układach i narządach wewnętrznych. Przyczyniają się do występowania oraz spotęgowania wielu dolegliwości i chorób. Zapalenie gardła, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nowotwory i niewydolność płuc, astma oskrzelowa, bezsenność, bóle głowy, choroby oczu, w tym zapalenie spojówek, osłabienie płodności – to tylko niektóre z nich.

Z analizy Komisji Europejskiej wynika, że z powodu chorób wywołanych smogiem Polacy opuszczają w sumie 19 milionów dni roboczych w ciągu roku.

Czarne statystyki

- Komisja Europejska wyliczyła, że zanieczyszczenie powietrza, spowodowane głównie przez spalanie węgla, kosztuje Polskę rocznie 26 mld euro, czyli 6 proc. naszego PKB - mówi Marta Szymczak Koordynator Projektu Forum Rozwoju Efektywnej Energii, które podejmuje szereg inicjatyw promujących nowoczesne i przyjazne środowisku źródła energii. - Z analizy KE wynika, że z powodu chorób wywołanych smogiem Polacy opuszczają w sumie 19 milionów dni roboczych w ciągu roku. Związane z tym koszty ponoszone przez pracowników, w tym leczenie, niższe pensje z powodu zwolnienia, wynoszą 1,5 mld euro rocznie, a same tylko koszty opieki zdrowotnej kosztują Polskę 88 milionów euro rocznie. Z kolei straty w rolnictwie, m.in. z powodu mniejszych plonów, sięgają 272 mln euro rocznie.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca długość życia nawet o rok. Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska z tego powodu umiera co roku w Polsce ok. 50 tys. osób.

Zdrowsza energia

Jedną z głównych przyczyn katastrofalnego stanu powietrza są urządzenia grzewcze o najgorszych standardach emisyjnych lub nie spełniające żadnych norm. W Polsce domy ogrzewa ponad 5 mln pieców węglowych, z czego ok. 70 proc. właśnie tych najgorszych, które trują najbardziej.
- Jednym ze sposobów poprawy jakości powietrza oraz naszego zdrowia i życia jest wybór niskoemisyjnego, przyjaznego środowisku źródła energii. Jednym z takich źródeł jest gaz płynny - LPG. Zapewnia on stałe i kontrolowane ciepło, jest efektywny i komfortowy w użytkowaniu - mówi Marta Szymczak.- LPG jest wykorzystywane m.in. do ogrzewania gospodarstw domowych, gotowania, ma również wiele zastosowań w biznesie, m.in. w rolnictwie i przemyśle.

Wymień piec

- Zamiana pieców węglowych na kotły gazowe może całkowicie wyeliminować emisję rakotwórczych składników smogu: bezno(a)pirenu i dwutlenku siatki oraz niemal całkowicie emisję tlenku węgla i pyłów zawieszonych PM10 (ponad 99 proc.) O dwie trzecie spadłaby emisja dwutlenku azotu i niemal o połowę dwutlenku węgla – przekonuje Marta Szymczak, powołując się symulację przeprowadzoną na zlecenie władz Grodziska Mazowieckiego. - LPG to czysto spalające się paliwo. Jego użycie praktycznie nie generuje cząstek stałych i sadzy.

W porównaniu z innymi paliwami gaz płynny cechuje także wysoka wartość opałowa, dla przykładu: LPG – 46 MJ/kg, węgiel kamienny – 24 MJ/kg, gaz ziemny – 34 MJ/kg, olej opałowy – 42 MJ/kg). Płynny gaz jest dobrym źródłem energii dla obszarów wiejskich i niezurbanizowanych, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego. Jest też łatwy i bezpieczny w transporcie i przechowywaniu. Nie ulega degradacji, a w przypadku wycieku nie zatruwa gleby i zbiorników wodnych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!