Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: B jak Bobrek, czyli kiedyś jedna z ośmiu, a dzisiaj jedna jedyna

Tomasz Szymczyk
Szyb Bolesław i górnicy ZG Bytom III. Zdjęcie z 2003 roku
Szyb Bolesław i górnicy ZG Bytom III. Zdjęcie z 2003 roku Karina Trojok
Kopalnię Bobrek w Bytomiu w ubiegłym roku kupiła spółka Węglokoks Kraj

Kolejną bohaterką naszego cyklu jest bytomska kopalnia Bobrek. Jeszcze pół wieku temu był to jeden z ośmiu czynnych bytomskich zakładów górniczych (oprócz Bobrka działały też kopalnie Bytom, Radzionków, Miechowice, Dymitrow, Szombierki, Rozbark i Łagiewniki). Dzisiaj, po ubiegłorocznym zakończeniu wydobycia w kopalni Centrum, jest za to ostatnią kopalnią w mieście.

Początki kopalni Bobrek sięgają pierwszej dekady dwudziestego stulecia, kiedy to w miejscu obecnego zakładu zaczęto drążyć szyby kopalni Paulus Hohenzollern istniejącej od 1882 roku. Wydrążone szyby otrzymały nazwy Reichsgraf Hans Ulrich i Hrabina Joanna, a ta druga nazwa od 1922 r. oznaczała usamodzielnioną wówczas kopalnię.

Hrabina Joanna to nie kto inny jak przyjęta na wychowanie przez śląskiego króla cynku Karola Godulę Joanna Grycik von Schaffgotsch. To właśnie ta rodzina była bowiem właścicielem całej kopalni Paulus Hohenzollern, którą podzielono wówczas na kopalnie: Karol w Orzegowie, Paweł w Chebziu oraz Hohenzollern (później Szombierki) i właśnie Hrabina Joanna w Bytomiu. Tuż przed wybuchem wojny w Bobrku zakończono budowę nowej kopalni, którą następnie włączono w skład istniejącego już zakładu.

Po 1945 roku kopalnia otrzymała polską nazwę Bobrek, również szyby przemianowano na Józefa i Bolesława. W ostatnich latach kopalnia działała też jako KWK Bobrek-Miechowice (w okresie likwidacji kopalni Miechowice), Zakład Górniczy Bytom III, a ostatnio KWK Bobrek-Centrum. W styczniu ubiegłego roku górnicy Bobrka strajkowali przeciwko planom zamknięcia kopalni. Ostatecznie bobrecka część kopalni Bobrek-Centrum została nabyta przez spółkę Węglokoks Kraj Sp z o.o. Kilka miesięcy temu połączono ją w jeden zakład z kopalnią Piekary. Dzisiaj na mapie kopalń mamy więc KWK Bobrek-Piekary. Jak przeczytać można na stronie internetowej nowego właściciela, na ruchu Bobrek wydobywany jest węgiel wysokiej jakości o małej zawartości popiołu, siarki, fosforu oraz wysokiej wartości opałowej. Operatywne zasoby węgla szacowane są na ok. 16,5 miliona ton. Kopalnia posiada koncesję wydobywczą do 2040 roku.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera