Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: J jak Jan Kanty, czyli dwie szybowe wieże na morzu hipermarketów

Tomasz Szymczyk
Kopalnia Jan Kanty rozpoczęła działalność w 1920 roku

To widok dość symboliczny. Tam, gdzie dawniej mieściły się obiekty kopalni Jan Kanty, dzisiaj rozgościły się hipermarkety. Wciąż górują jednak na nimi dwie wieże szybowe, pozostałe po funkcjonującej do początku XXI wieku kopalni.

Kopalnia Jan Kanty położona między dzisiejszym centrum Jaworzna a Dąbrową Narodową rozpoczęła funkcjonowanie w 1920 roku. Należała wówczas najpierw do Gwarectwa Jaworznickie-go, a następnie do Jaworz-nickich Komunalnych Kopalń Węgla SA. Po II wojnie światowej w Jaworznie utworzono wielką KWK Jaworzno, do której prócz przedwojennej kopalni Jan Kanty weszły także kopalnie Leopold (eksploatowana krótko w latach dwudziestych, drążenie szybu rozpoczęto w okresie okupacji) i Piłsudski, a w 1947 roku również kopalnię Sobieski. Wspólna praca nie trwała jednak długo i już w 1954 roku dawną kopalnię Jan Kanty wraz z szybem Leopold i okolicznymi upadowymi i odkrywkami wyłączono z KWK Jaworzno, organizując w ten sposób nową kopalnię Komuna Paryska. W latach siedemdziesiątych rocznie wydobywano tutaj nawet 2,5 miliona ton węgla. Zakład zatrudniał wówczas ponad 4 tysiące osób. Pod nazwą KWK Komuna Paryska kopalnia funkcjonowała do przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Powróciła wówczas do starej nazwy Jan Kanty, jak się jednak okazało, nie na długo.

W 2002 roku kopalnię zamknięto, ale mimo likwidacji zakładu, nie brakowało i nie brakuje chętnych na pozostały pod ziemią węgiel. Nadzieją na przedłużenie swojej żywotności pokłady te były dla ostatniej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni Kazimierz-Juliusz, ostatecznie jednak do zagospodarowania tych pokładów nie doszło. O kopalni Jan Kanty przypominają dziś tylko dwie wieże szybowe szybów Witold I i Witold II. Jedna z nich należy do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Druga mogłaby być świetną wieżą widokową, z której można by obserwować Jaworzno.

O kopalni Jan Kanty podczas swojego ubiegłorocznego pobytu w Jaworznie mówił także prezydent Andrzej Duda. Wspominał swojego ojca chrzestnego, który przepracował kilkadziesiąt lat w kopalni Komuna Paryska.

*Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
*Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Zobaczcie najładniejsze ołtarze na Boże Ciało

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: J jak Jan Kanty, czyli dwie szybowe wieże na morzu hipermarketów - Dziennik Zachodni