Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: J jak Jowisz, prawie sto lat historii Wojkowic [HISTORIA DZ]

Tomasz Szymczyk
Historyczne zdjęcie z kopalnią Jowisz w Wojkowicach w tle
Historyczne zdjęcie z kopalnią Jowisz w Wojkowicach w tle archiwum
Wydobycie węgla na Jowiszu trwało do początków XXI wieku. Jeszcze na początku lat 90. w tej kopalni pracowało ponad dwa tysiące osób.

Kiedy Mirosław Hermaszewski po swoim locie w kosmos objeżdżał całą Polskę, na jego spotkanie z górnikami wybrano kopalnię Wesoła w Mysłowicach, wówczas noszącą nazwę Lenin. Szkoda, że nie wybrano kopalni mającej poprzez nazwę odniesienie do Kosmosu.

Nie wydobywała już węgla kopalnia Mars w Będzinie-Łagiszy, a czeladzki Saturn był wówczas kopalnią Czerwona Gwardia. Pełną parą w końcówce lat siedemdziesiątych pracowała jeszcze kopalnia Jowisz w Wojkowicach (wówczas w Będzinie, którego dzielnicą Wojkowice były w latach 1977-1991).

Kopalnię Jowisz z szybami Edward i Karol budowało w latach 1907-1911 Towarzystwo Saturn, właściciel również kopalń czeladzkich. Eksploatacja pokładów węgla rozpoczęła się pod koniec 1912 roku. Badania geologiczne na terenie Wojkowic prowadził wcześniej Henryk Czeczott.

Kopalnia zaczęła się rozwijać. Po kilku latach doprowadzono tutaj z Grodźca bocznicę kolejową. Rozpoczęła się też budowa kolonii robotniczych. W 1932 roku przez kilka miesięcy kryzys wymusił przerwę w działalności kopalni, ale zakład udało się uratować. W czasie okupacji przejęli go Niemcy, którzy zmienili nazwę kopalni na Jupiter.

Po wojnie kopalnię Jowisz upaństwowiono, na początku lat pięćdziesiątych wydobycie po raz pierwszy w historii Jowisza przekroczyło milion ton rocznie. W latach dziewięćdziesiątych KWK Jowisz weszła w skład Bytomskiej Spółki Węglowej, która w 1994 roku postawiła wojkowicki zakład w stan likwidacji. Koniec wydobycia wyznaczono na koniec 1997 roku, jednak ostatecznie trwało ono w końcowej fazie już nie pod szyldem Jowisza, a Zakładu Górniczego Wojkowice do końca kwietnia 2000 roku.

Likwidacja zakładu ujemnie wpłynęła na Wojkowice, gdzie wiele sfer życia związanych było z działalnością kopalni. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych na Jowiszu pracowało ponad dwa tysiące osób, w większości mieszkańców Wojkowic.
Część pokopalnianych obiektów w Wojkowicach wciąż istnieje. Pamiątką po górniczych tradycjach miasteczka jest też koło szybowe, które kilka lat temu ustawiono na terenie parku przy siedzibie Urzędu Miasta. Nie jest to niestety oryginalne koło z Jowisza, pochodzi ze zlikwidowanej KWK Andaluzja w Piekarach Śl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera