Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: P jak Pstrowski, czyli pięć kopalń pod szyldem przodownika pracy

Tomasz Szymczyk
Wieża szybu Gigant istotnie jest słusznych rozmiarów. Zgłębiono go dla kopalni Rokitnica, dziś służy jako pompownia CZOK-u
Wieża szybu Gigant istotnie jest słusznych rozmiarów. Zgłębiono go dla kopalni Rokitnica, dziś służy jako pompownia CZOK-u ============02 Podtytuł 14 (16842529)============ ============08 Cytat 12 historia (16842591)============ Górnikiem kop.#Rokitnica był Alojzy Piontek, który po#zawale przeżył pod#ziemią sześć i pół dnia ============04 Autor email mag (16842523)=========
Na bazie wielkiej kopalni Pstrowski działa dzisiaj mały zakład pod nazwą Siltech.

Zabrzańska Kopalnia Węgla Kamiennego Pstrowski w czasach swojej świetności była jedną z największych w Polsce. Zarówno pod względem powierzchni obszaru górniczego, jak i statystyk dotyczących wydobycia. Chociaż swój ostateczny kształt uzyskała dopiero w 1973 roku, to historia zakładu rozpoczyna się o wiele wcześniej. Już w 1841 roku rozpoczęto bowiem wydobycie w kopalni Concordia w rejonie dzisiejszej ul. Srebrnej w Zabrzu.

Rok 1856 to początek działalności kopalni Jadwiga w Biskupicach, rok 1873 kopalni Ludwik (w rejonie dawnej stacji kolejowej Zabrze Północne), a rok 1899 kopalni Castellengo po 1945 roku nazwanej Rokitnica. Wreszcie, w 1903 roku fedrunek rozpoczęła kopalnia Mikulczyce. Te pięć kopalń samodzielnie funkcjonowało do końca lat pięćdziesiątych. W 1958 roku zapadła decyzja o połączeniu kopalń Ludwik i Concordia, a dwa lata później - Mikulczyce i Rokitnica.

W 1970 roku kopalnie Ludwik-Concordia i Mikulczyce-Rokit-nica utworzyły jedną kopalnię Rokitnica. Trzy lata później włączono ją do kopalni Pstrowski. Na taką nazwę w 1948 roku przemianowano bowiem kopalnię Jadwiga. To tutaj w 1947 roku słynny przodownik pracy wystosował słynny apel wzywający górników do współzawodnictwa. Z zakładem związana jest też historia Alojzego Piontka.
Górnik kopalni Rokitnica po zawale przeżył w wyrobisku sześć i pół dnia aż do momentu uratowania żywiąc się stylem od łopaty i pijąc własny mocz. Gdy dotarli do niego ratownicy, miał podobno zapytać ich o wynik meczu Górnika Zabrze. Wielka kopalnia Pstrowski już na początku lat 90. została przeznaczona do likwidacji. Już w latach osiemdziesiątych likwidowano jednak niepotrzebne obiekty na polach Mikulczyce, Concordia czy Ludwik.

Ostatecznie wielki „Pstrowski” zakończył wydobycie z końcem 1995 roku. Z majątku kopalni wyłączono jednak Zakład Wydobywczy Surowców Mineralnych Jadwiga, który zajął się eksploatacją pozostałych udostępnionych zasobów. Dziś wydobyciem węgla z dawnego „Pstrowskiego” zajmuje się prywatna kopalnia Siltech. To jednak niejedyna pozostałość po dawnym zakładzie.

Wciąż funkcjonuje szyb Gigant ze słusznych rozmiarów wieżą szybową, w którym funkcjonuje dzisiaj przepompownia Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Warto zobaczyć również odnowioną wieżę szybu Maciej po dawnej kopalni Concordia, gdzie dziś mieści się m.in. restauracja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera