Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: S jak Saturn, czyli połączone górnictwo czeladzko-sosnowieckie

Tomasz Szymczyk
Na terenie dawnej kopalni Saturn działa galeria Elektrownia
Na terenie dawnej kopalni Saturn działa galeria Elektrownia tos
Kiedy w ostatni dzień grudnia 1996 roku na powierzchnię wyjeżdżał ostatni węgiel z kopalni Saturn w Czeladzi, funkcjonowanie kończył zakład, który tak naprawdę łączył wówczas tra-dycje trzech mniejszych kopalń - Saturn w Czeladzi, Czeladź w Czeladzi-Piaskach i Milowice w Sosnowcu-Milowicach. Choć położone od siebie stosunkowo blisko, wspólnie zaczęły funkcjonować dopiero w 1976 roku, kiedy to kopalnia Czerwona Gwardia (tak Saturna nazwano po II wojnie światowej) wchłonęła kopalnię Milowice-Czeladź (oba zakłady połączono w 1973 roku).

Spośród tych trzech zakładów najstarsza była kopalnia Milowice, którą już w latach dwudziestych XIX wieku założył ówczesny dziedzic tej wsi, Józef Błeszyński. Pod koniec tamtego stulecia nabyło ją Towarzystwo Sosnowieckie Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Ciekawostkę stanowi fakt, że po II wojnie światowej wydobywano tu nie tylko węgiel, ale i bentonit, surowiec wykorzystywany w przemyśle hutniczym.

Lata sześćdziesiąte XIX wieku to z kolei początek funkcjonowania kopalni Czeladź, przy której z czasem wyrosła kolonia Piaski. W 1879 roku zakład kupili Francuzi tworząc Towarzystwo Akcyjne Kopalń Węgla Czeladź, które prowadziło kopalnię aż do czasów ostatniej wojny.

Wreszcie, w latach osiemdziesiątych XIX stulecia rozpoczęła działalność kopalnia Saturn w Czeladzi. Prowadziło ją Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe Saturn, które tworzyli m.in. przedstawiciele związanych z Łodzią fabrykanckich rodów włókienniczych. W 1950 roku zakład otrzymał nazwę KWK Czerwona Gwardia na cześć zbrojnej organizacji powołanej w 1918 roku w Zagłębiu z inicjatywy SDKPiL i PPS-Lewicy, które rozbiła potem polska policja.

Od 1976 roku dawny Saturn był ruchem I Czerwonej Gwardii, Milowice stanowiły ruch II, a kopalnia Czeladź ruch III. Na przełomie lat 80. i 90. na terenie kopalni rozpoczęto głębienie dwóch szybów tak, by możliwe było sięgnięcie do nowych złóż. Niestety, w latach 90. zostały zasypane. A w 1996 roku na Saturnie zakończyło się wydobycie... Dziś w Milowicach nie ma już śladu po kopalni, w Piaskach działa CZOK, a w Czeladzi galeria Elektrownia, jednak wieże szybowe i cechownia wciąż czekają na drugie życie. Są takie plany, trzymamy kciuki za realizację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty