Ważne
  Dzieci piły płyn Lugola, ale nie wiedziały po co [HISTORIA...

  Dzieci piły płyn Lugola, ale nie wiedziały po co [HISTORIA DZ]

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsza strona „TR” z 30.04 - 1.05.1986 z komunikatami o awarii
  1/5
  przejdź do galerii

  Pierwsza strona „TR” z 30.04 - 1.05.1986 z komunikatami o awarii ©archiwum dziennika zachodniego

  We wtorek minie dokładnie trzydzieści lat od awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Skutki tej tragedii cały świat odczuwa do dzisiaj
  Pod koniec kwietnia 1986 roku życie toczyło się zwykłym biegiem. Prasa informowała o 40-leciu Państwowej Komunikacji Samochodowej, przygotowaniach wizyty ówczesnego szefa MSZ Mariana Orzechowskiego w Egipcie czy... pierwszej sprawie, którą zajmował się Trybunał Konstytucyjny. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu zwróciło się doń o uchylenie dwóch paragrafów z uchwalonej przez Sejm w kwietniu Ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości...

  26 kwietnia przypadał w sobotę. Temperatura na przełomie kwietnia i maja sięgała 20 stopni Celsjusza, więc sporo osób weekend spędzało na świeżym powietrzu, zupełnie nie zdając sobie sprawy, co wydarzyło się na granicy ówczesnej Ukraińskiej i Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.


  Wiedzy tej nie mieli również obywatele Związku Radzieckiego. Dopiero w poniedziałek spikerka programu „Wriemia”, informacyjnej audycji telewizji radzieckiej, w lakonicznym komunikacie poinformowała widzów, że w Czarnobylu doszło do awarii reaktora, której skutki są likwidowane.

  Za kolejne dwa dni - w wydaniu na 30 kwietnia i 1 maja - komunikat radzieckiej agencji TASS zamieściła katowicka „Trybuna Robotnicza”. Najważniejsze w nim było to, że na miejscu pracuje specjalna komisja pod kierownictwem wicepremiera ZSRR Borisa Szczerbiny. Rada Najwyższa ZSRR informowała ponadto, że sytuacja radiacyjna się ustabilizowała. Powiedziano także o ewakuacji osiedla Prypeć.

  Swój komunikat zamieścił również rząd PRL. I u nas powołano specjalną komisję, której przewodził wicepremier Zbigniew Szałajda. Komisja informowała, że według pomiarów, których dokonano 29 kwietnia (a więc już trzy dni po wybuchu reaktora), stwierdzono jedynie podwyższenie stężenia aktywnego jodu w powietrzu, co nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. - Większe zagrożenie dla zdrowia dziecka stanowi paląca papierosy matka - przekonywał na konferencji prasowej rzecznik rządu Jerzy Urban. Zdecydowano się jednak na podanie dzieciom i niemowlętom jednorazowej dawki preparatu jodowego, dziś wspominanego jako płyn Lugola.

  Dobrze pamięta ten moment pan Rafał, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. - Mama zaprowadziła mnie do osiedlowej przychodni zdrowia, gdzie kazano nam wypić ten płyn. Nie przypominam sobie, żeby ktoś podał wówczas powód, dla którego mam to zrobić. Płyn był w pojemniku wielkości szklanki. Pamiętam, że smakował obrzydliwie - wspomina.

  Każdy ma swoje wspomnienia z tego okresu. Rozpatrujemy Czarnobyl w kategoriach przemysłowych i politycznych, bo to od ukrywanej początkowo przez władze katastrofy zaczęła się pieriestrojka i głasnost. Trzeba jednak pamiętać, że była to przede wszystkim tragedia ludzka. Nie policzono chyba, ile problemów zdrowotnych, często śmiertelnych spowodował i powoduje nadal Czarnobyl.

  Dziś do specjalnej strefy ochronnej, którą wyznaczono wokół elektrowni, jeżdżą wycieczki. Ich uczestnicy odwiedzają te miejsca, w których poziom radiacji jest bezpieczny. Z daleka zobaczyć można za to niedokończony kolejny reaktor, w którym napromieniowane jest wszystko od wielkich maszyn po małe śrubki.

  Ale największy wymiar ma ludzka tragedia Czarnobyla. Ze swoich domów wyrwanych zostały setki tysięcy ludzi. Widać to w opuszczonej kilka dni po awarii Prypeci. W samym Czarnobylu spore wrażenie robi aleja z nazwami wysiedlonych wsi i miasteczek. Tam pamięć o tych wydarzeniach żywa będzie dopóty, dopóki żyć będą ostatni świadkowie tych wydarzeń.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruska pepsi.

   pamiętam ten smak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Heh a żeby było śmieszniej - pierwszego maja poszliśmy obowiązkowo na pochód pierwszomajowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wniosek: Winni byli sekretarze KC w ZSRR i PRL.

   schizofrenia v. propaganda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   To że pierwsze sygnały o awarii zostały zlekceważone przez personel reaktora nikogo nie interesowało. Winien był system a nie ludzie którzy ten system tworzyli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skoro podawano dzieciom płyn lugola...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   to i władza i rodzice wiedzieli dlaczego. Dziecko nie musi znać pewnych prawd, a po latach nawet pamiętać kontekstu. Redaktorze, więcej pomyślunku przy układaniu tytułów i składaniu literek w tekst.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P***** realizuje jedynie to za co dostaje kasiorę.

   rżnąć głupa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   A to, że czasem się z tym identyfikuje to i tak nikogo nie interesuje.
   Prawda jest taka, że nieważne czy komuniści daliby płyn Lugola czy nie na pewno chcieli wymordować naród, który za parę lat...rozwiń całość

   A to, że czasem się z tym identyfikuje to i tak nikogo nie interesuje.
   Prawda jest taka, że nieważne czy komuniści daliby płyn Lugola czy nie na pewno chcieli wymordować naród, który za parę lat okazał się w 99% katolickim.
   _________________________________________________________________________________
   Ciekawe kogo informują jak działa kontrast jodowy przed wykonaniem tomografii? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama