Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci piły płyn Lugola, ale nie wiedziały po co [HISTORIA DZ]

Tomasz Szymczyk
Pierwsza strona „TR” z 30.04 - 1.05.1986 z komunikatami o awarii
Pierwsza strona „TR” z 30.04 - 1.05.1986 z komunikatami o awarii archiwum dziennika zachodniego
We wtorek minie dokładnie trzydzieści lat od awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Skutki tej tragedii cały świat odczuwa do dzisiaj

Pod koniec kwietnia 1986 roku życie toczyło się zwykłym biegiem. Prasa informowała o 40-leciu Państwowej Komunikacji Samochodowej, przygotowaniach wizyty ówczesnego szefa MSZ Mariana Orzechowskiego w Egipcie czy... pierwszej sprawie, którą zajmował się Trybunał Konstytucyjny. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu zwróciło się doń o uchylenie dwóch paragrafów z uchwalonej przez Sejm w kwietniu Ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości...

26 kwietnia przypadał w sobotę. Temperatura na przełomie kwietnia i maja sięgała 20 stopni Celsjusza, więc sporo osób weekend spędzało na świeżym powietrzu, zupełnie nie zdając sobie sprawy, co wydarzyło się na granicy ówczesnej Ukraińskiej i Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Wiedzy tej nie mieli również obywatele Związku Radzieckiego. Dopiero w poniedziałek spikerka programu „Wriemia”, informacyjnej audycji telewizji radzieckiej, w lakonicznym komunikacie poinformowała widzów, że w Czarnobylu doszło do awarii reaktora, której skutki są likwidowane.

Za kolejne dwa dni - w wydaniu na 30 kwietnia i 1 maja - komunikat radzieckiej agencji TASS zamieściła katowicka „Trybuna Robotnicza”. Najważniejsze w nim było to, że na miejscu pracuje specjalna komisja pod kierownictwem wicepremiera ZSRR Borisa Szczerbiny. Rada Najwyższa ZSRR informowała ponadto, że sytuacja radiacyjna się ustabilizowała. Powiedziano także o ewakuacji osiedla Prypeć.

Swój komunikat zamieścił również rząd PRL. I u nas powołano specjalną komisję, której przewodził wicepremier Zbigniew Szałajda. Komisja informowała, że według pomiarów, których dokonano 29 kwietnia (a więc już trzy dni po wybuchu reaktora), stwierdzono jedynie podwyższenie stężenia aktywnego jodu w powietrzu, co nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. - Większe zagrożenie dla zdrowia dziecka stanowi paląca papierosy matka - przekonywał na konferencji prasowej rzecznik rządu Jerzy Urban. Zdecydowano się jednak na podanie dzieciom i niemowlętom jednorazowej dawki preparatu jodowego, dziś wspominanego jako płyn Lugola.

Dobrze pamięta ten moment pan Rafał, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. - Mama zaprowadziła mnie do osiedlowej przychodni zdrowia, gdzie kazano nam wypić ten płyn. Nie przypominam sobie, żeby ktoś podał wówczas powód, dla którego mam to zrobić. Płyn był w pojemniku wielkości szklanki. Pamiętam, że smakował obrzydliwie - wspomina.

Każdy ma swoje wspomnienia z tego okresu. Rozpatrujemy Czarnobyl w kategoriach przemysłowych i politycznych, bo to od ukrywanej początkowo przez władze katastrofy zaczęła się pieriestrojka i głasnost. Trzeba jednak pamiętać, że była to przede wszystkim tragedia ludzka. Nie policzono chyba, ile problemów zdrowotnych, często śmiertelnych spowodował i powoduje nadal Czarnobyl.

Dziś do specjalnej strefy ochronnej, którą wyznaczono wokół elektrowni, jeżdżą wycieczki. Ich uczestnicy odwiedzają te miejsca, w których poziom radiacji jest bezpieczny. Z daleka zobaczyć można za to niedokończony kolejny reaktor, w którym napromieniowane jest wszystko od wielkich maszyn po małe śrubki.

Ale największy wymiar ma ludzka tragedia Czarnobyla. Ze swoich domów wyrwanych zostały setki tysięcy ludzi. Widać to w opuszczonej kilka dni po awarii Prypeci. W samym Czarnobylu spore wrażenie robi aleja z nazwami wysiedlonych wsi i miasteczek. Tam pamięć o tych wydarzeniach żywa będzie dopóty, dopóki żyć będą ostatni świadkowie tych wydarzeń.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzieci piły płyn Lugola, ale nie wiedziały po co [HISTORIA DZ] - Dziennik Zachodni