Karwat: Hohenlohe to ród arystokratów, przemysłowców i...

  Karwat: Hohenlohe to ród arystokratów, przemysłowców i książąt

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pałac w Koszęcinie, zdjęcie sprzed wojny. To dawna posiadłość rodu Hohenlohe, dziś siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

  Pałac w Koszęcinie, zdjęcie sprzed wojny. To dawna posiadłość rodu Hohenlohe, dziś siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” ©zespół piesni i tanca Śląsk

  Hohenlohe mieli majątki ziemskie i przemysłowe. Ślady ich obecności znajdują się na całym Śląsku, nie tylko w Koszęcinie i Świerklańcu.
  Pałac w Koszęcinie, zdjęcie sprzed wojny. To dawna posiadłość rodu Hohenlohe, dziś siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

  Pałac w Koszęcinie, zdjęcie sprzed wojny. To dawna posiadłość rodu Hohenlohe, dziś siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” ©zespół piesni i tanca Śląsk

  W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajduje się zdjęcie z maja roku 1921, na którym w grupie oficerów powstańczych stoi legendarny marynarz Robert Oszek, dowódca oddziałów szturmowych i pociągów pancernych. Ten sam, który zdławił bunt grupy „Wschód” i przyszłego wojewody Michała Grażyńskiego. To bardzo cenna fotografia, bo ujawnia bojowniczy charakter (i wygląd) Oszka. W tle coś równie cennego - wejście i pałacowy portal w Sławięcicach. Gospodarzy w domu nie było. Zdążyli uciec. Mowa o Auguście Hohenlohe i jego rodzinie.

  Po ustanowieniu nowych granic książę zdołał wrócić do swej okazałej rezydencji, przypominającej podparyski Wersal (albo, jak kto woli - Świerklaniec). Niestety, nie zachowała się do dzisiaj, choć powstańcy oszczędzili pałac, co poczytywali sobie za wyraz wspaniałomyślności i dobrych intencji. Zespół pałacowy uszkodzony został dopiero w roku 1945, ale zniszczenia chyba nie były zbyt wielkie, skoro wnet urządzono w nim szkołę zawodową. Potem w niejasnych okolicznościach spłonął i rychło został rozebrany jako niechciane i niepożądane dziedzictwo poniemieckie. Wielka szkoda, zostały tylko resztki zabudowań pomocniczych i park.

  Na szczęście w paru innych miejscach historia była łaskawsza. Na przykład w Koszęcinie. To też dawna posiadłość Hohenlohe (ten wywodzący się z Frankonii ród był szeroko rozgałęziony, w Badenii-Wirtembergii do dziś ma nawet „swój” powiat). Pięknieje z dekady na dekadę, z roku na rok. Jako siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” dobrze wpisuje się w dziedzictwo kulturalne i cywilizacyjne naszego regionu. Łączy „stare” z „nowym”. Żyje.

  W drugiej połowie XVIII wieku właścicielami dóbr na Śląsku stali się książęta zu Hohenlohe-Ingelfingen W roku 1861 książę Hugo I zu Hohenlohe-Öhringen ze Sławięcic otrzymał tytuł księcia Ujazdu (niestety, dziś ta rezydencja także w ruinie). W 1862 roku zaś książę Adolf zu Hohen-lohe-Ingelfingen z Koszęcina objął urząd premiera Królestwa Prus.

  Hohenlohe zdobyli wielkie majątki ziemskie i przemysłowe. Ślady ich obecności znajdziemy także w Raciborzu i - o czy nie pamiętamy - także Katowicach (m.in. huta w Wełnowcu i kopalnia „Wujek”).


  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W przeciwieństwie po polskich arystokratów...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   śląscy angażowali się w rozwój przemysłu i ziemi, na której żyli. Polacy po I wojnie przyszli na gotowe. I eksploatowali przejęty śląski majątek przemysłowy do końca, nie zapewniając nawet jego...rozwiń całość

   śląscy angażowali się w rozwój przemysłu i ziemi, na której żyli. Polacy po I wojnie przyszli na gotowe. I eksploatowali przejęty śląski majątek przemysłowy do końca, nie zapewniając nawet jego odtworzenia. Ślązacy mają kogo wspominać i żałować. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama