Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karwat: Hohenlohe to ród arystokratów, przemysłowców i książąt

Krzysztof Karwat
Pałac w Koszęcinie, zdjęcie sprzed wojny. To dawna posiadłość rodu Hohenlohe, dziś siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Pałac w Koszęcinie, zdjęcie sprzed wojny. To dawna posiadłość rodu Hohenlohe, dziś siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zespół piesni i tanca Śląsk
Hohenlohe mieli majątki ziemskie i przemysłowe. Ślady ich obecności znajdują się na całym Śląsku, nie tylko w Koszęcinie i Świerklańcu.

W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajduje się zdjęcie z maja roku 1921, na którym w grupie oficerów powstańczych stoi legendarny marynarz Robert Oszek, dowódca oddziałów szturmowych i pociągów pancernych. Ten sam, który zdławił bunt grupy „Wschód” i przyszłego wojewody Michała Grażyńskiego. To bardzo cenna fotografia, bo ujawnia bojowniczy charakter (i wygląd) Oszka. W tle coś równie cennego - wejście i pałacowy portal w Sławięcicach. Gospodarzy w domu nie było. Zdążyli uciec. Mowa o Auguście Hohenlohe i jego rodzinie.

Po ustanowieniu nowych granic książę zdołał wrócić do swej okazałej rezydencji, przypominającej podparyski Wersal (albo, jak kto woli - Świerklaniec). Niestety, nie zachowała się do dzisiaj, choć powstańcy oszczędzili pałac, co poczytywali sobie za wyraz wspaniałomyślności i dobrych intencji. Zespół pałacowy uszkodzony został dopiero w roku 1945, ale zniszczenia chyba nie były zbyt wielkie, skoro wnet urządzono w nim szkołę zawodową. Potem w niejasnych okolicznościach spłonął i rychło został rozebrany jako niechciane i niepożądane dziedzictwo poniemieckie. Wielka szkoda, zostały tylko resztki zabudowań pomocniczych i park.

Na szczęście w paru innych miejscach historia była łaskawsza. Na przykład w Koszęcinie. To też dawna posiadłość Hohenlohe (ten wywodzący się z Frankonii ród był szeroko rozgałęziony, w Badenii-Wirtembergii do dziś ma nawet „swój” powiat). Pięknieje z dekady na dekadę, z roku na rok. Jako siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” dobrze wpisuje się w dziedzictwo kulturalne i cywilizacyjne naszego regionu. Łączy „stare” z „nowym”. Żyje.

W drugiej połowie XVIII wieku właścicielami dóbr na Śląsku stali się książęta zu Hohenlohe-Ingelfingen W roku 1861 książę Hugo I zu Hohenlohe-Öhringen ze Sławięcic otrzymał tytuł księcia Ujazdu (niestety, dziś ta rezydencja także w ruinie). W 1862 roku zaś książę Adolf zu Hohen-lohe-Ingelfingen z Koszęcina objął urząd premiera Królestwa Prus.

Hohenlohe zdobyli wielkie majątki ziemskie i przemysłowe. Ślady ich obecności znajdziemy także w Raciborzu i - o czy nie pamiętamy - także Katowicach (m.in. huta w Wełnowcu i kopalnia „Wujek”).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Karwat: Hohenlohe to ród arystokratów, przemysłowców i książąt - Dziennik Zachodni