Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korfanty i Grażyński: dwie różne historie III powstania śląskiego

Tomasz Borówka
Sukces ma wielu ojców. Tę maksymę odnieść można i do III powstania śląskiego. Jego zwycięstwo przypisywali sobie tak Korfanty, jak i Grażyński.

W ojciech Korfanty i Michał Grażyński: dwie najwybitniejsze indywidualności polskiego Śląska w okresie międzywojennym, a i dwie spośród najbardziej znaczących osobowości w jego historii. Zarazem zaprzysięgli wrogowie, reprezentanci różnych wizji miejsca Śląska w Polsce, zwolennicy odmiennych metod działania, w tym zupełnie inaczej zapatrujący się na rolę walki orężnej w wywalczeniu dla Polski Śląska. Ich wzajemne animozje wywodzą się z czasów powstań śląskich. Jako praprzyczynę przyjęło się podawać wymierzony w Korfantego tak zwany bunt Grupy „Wschód”, dowodzonej przez Grażyńskiego. W rzeczywistości jednak obydwaj już wcześniej żyli ze sobą w niezgodzie.

Grażyński: Korfanty wrogiem POW

„Pierwszą poważną przeszkodą w normalnym rozwoju pracy był nieżyczliwy stosunek Komisarza Plebiscytowego do Polskiej Organizacji Wojskowej” - narzekał Grażyński, który spisując wspomnienia z tamtego okresu nie przebierał w słowach.

„Pan Korfanty nie uznawał racji jej istnienia, co najwyżej godził się na tworzenie takiej organizacji, która miałaby na celu ochronę wieców. Zapatrzony w cele swojej walki politycznej, nie dostrzegał możliwości klęski i konieczności odwołania się do zbrojnego wystąpienia. Między nami a Komisariatem były zawsze stosunki naprężone. Ze strony p. Korfantego nie spotkaliśmy się nigdy z życzliwem słowem, zachętą lub pochwałą, przeciwnie, odnosiliśmy wrażenie wręcz wrogiego ustosunkowania się, co budziło w kierowniczych sferach powstania szczególne rozgoryczenie”.

Polska Organizacja Wojskowa, czyli POW - to piłsudczycy. Zawiązana podczas I wojny światowej w Kongresówce pod wodzą Piłsudskiego, odegrała zasadniczą rolę podczas sławetnego rozbrajania wojsk niemieckich w listopadzie 1918. Wywodziła się z polskiej tradycji powstań niepodległościowych w XIX wieku i gdy w okresie plebiscytu na Górnym Śląsku, skądinąd na sugestię Piłsudskiego właśnie, zaczęły powstawać struktury POW, większość jej członków nie miała wątpliwości, że Śląsk dla Polski wywalczyć trzeba będzie z bronią w ręku.

CZYTAJ WIĘCEJ W ŚLĄSK PLUS [WEJDŹ]

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Korfanty i Grażyński: dwie różne historie III powstania śląskiego - Dziennik Zachodni