Neon "150 lat Katowic" usunięty. Trafi dla galerii neonów...

  Neon "150 lat Katowic" usunięty. Trafi dla galerii neonów ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Neony w Katowicach
  1/11
  przejdź do galerii

  Neony w Katowicach ©DZ

  Neon „Katowice 150 lat” został usunięty z dachu budynku Urzędu Miasta przy Młyńskiej. Świetlna reklama będzie jednym z wielu eksponatów w galerii neonów w Katowicach.
  Na początku tego miesiąca z dachu budynku Urzędu Miasta przy ulicy Młyńskiej usunięto neon „Katowice 150 lat”. Świetlna reklama zostanie wystawiona w galerii neonów, która powstanie w gmachu instytucji Katowice Miasto Ogrodów, czyli budynku na placu Sejmu Śląskiego, dawniej Centrum Kultury Katowice.

  „Katowice 150 lat” był drugim neonem na dachu gmachu UM przy Młyńskiej. W 2014 roku pojawił się pierwszy, który reklamował Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn.
  Był to wówczas napis Katowice, siatka, a także MŚ 2015 i piłka siatkowa, wszystko wykonane ze szklanych rurek. W ubiegłym roku miasto zleciło demontaż wszystkich części - ozdobiły jedną z hal sportowych w mieście - poza napisem „Katowice”, który uzupełniono o nowy neon „150 lat”, ten zaś przypominał, że stolica aglomeracji obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 150-lecia nadania praw miejskich.

  Reklamę usunięto na początku kwietnia, jej miejsce zajęło podświetlone logo miasta, czyli wielobarwne serce (podobne, mniejsze neony znajdują się na latarniach przy wjazdach do centrum miasta). Neon na 150-lecie trafi natomiast do galerii neonów, która po wielu latach starań w końcu ma szansę powstać w Katowicach.

  - Neony będą sukcesywnie zapełniać korytarze Miasta Ogrodów (dawnego Centrum Kultury Katowice) - zapowiada Łukasz Kałębasiak, rzecznik prasowy instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

  Eksponaty w muzeum będą pochodziły ze zbiorów Stowarzyszenia Moje Miasto z Katowic, którego członkowie od lat zbierają i dbają o stare katowickie, ale także pochodzące z innych miast aglomeracji, neony.

  - Paroletni projekt powoli zmierza ku finałowi. Nie chodzi w nim wyłącznie o renowację neonowych rurek, a rozmowę o mieście i jakości przestrzeni w tym mieście. Z tym zamysłem rozpoczęliśmy działanie, zależało nam na regularnym uświadamianiu, że szyld reklamowy nie musi być duży, ważne, aby był dobrze zaprojektowany - wyjaśniał przy okazji prezentacji części zebranych neonów pod koniec ubiegłego roku Dominik Tokarski z SMM. Kiedy galeria będzie gotowa?

  - Pierwsze świetlne reklamy z kolekcji Stowarzyszenia Nasze Miasto pojawią się już w połowie kwietnia. Będzie to m.in. napis Katowice z jednego z peronów dawnego dworca kolejowego. W galerii pojawią się przede wszystkim neony z Katowic, ale będą też niespodzianki z miast ościennych - mówi Kałębasiak.


  Katowickie neony
  Akcja pod hasłem „ratowanie katowickich neonów” przynosi plony w postaci promocji świetlnych, dobrze zaprojektowanych szyldów. Neony są na budynku urzędu miasta (duża litera „I”, symbolizująca informację turystyczną), przy kinie Światowid, taki ma hala dworca PKP, czy gmach NOSPR, ale też Teatr Śląski i Teatr Ateneum, a także kina Światowid czy Kosmos, w ubiegłym roku niewielki z napisem ASP Katowice zamontowano przy Rondzie Sztuki. Neony montują też handlowcy, taki znajduje się na witrynie sklepu Gryfnie przy ulicy Kościuszki, nad sklepem z bielizną przy rynku, ma go też księgarnia Bookszpan przy 3 Maja. Z torów kolejowych, tuż przed stacją w centrum, doskonale też widać neon „Dziennik Zachodni” zamontowany w ubiegłym roku na dachu kamienicy przy Pocztowej. Sporo neonów jest też na Mariackiej, największy jest neon bistro Lorneta z Meduzą. Zdjęcia najciekawszych katowickich neonów publikujemy w galerii.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda słów

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Neon Katowice, rozświetlał budynek CKK już ładnych kilka lat, wisząc obok głównego ciągu schodów wewnątrz budynku, doskonale wieczorem był widoczny także z zewnątrz... teraz tworzy się galerię,...rozwiń całość

   Neon Katowice, rozświetlał budynek CKK już ładnych kilka lat, wisząc obok głównego ciągu schodów wewnątrz budynku, doskonale wieczorem był widoczny także z zewnątrz... teraz tworzy się galerię, schowaną w kącie...szkoda, że nie napisaliście,iż najwięcej neonów znajduje się w klubo - kawiarni Strefa Centralna która znajduje się właśnie w tym budynku - która właśnie taką galerią jest...pomysł wrzucania potężnych neonów w zakamarki budynku - tak aby przypadkiem ktoś na nie nie trafił ...troszkę nie trafiony...ale cóż nie nasz cyrk a małpy i tak zrobią swoje...przykrezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama