Ważne
  O przemyśle Górnego Śląska w Przystanku Historia IPN...

  O przemyśle Górnego Śląska w Przystanku Historia IPN [PROGRAM]

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O przemyśle Górnego Śląska – tak zatytułowano spotkanie, które 23 czerwca odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (III Piętro). Spotkanie rozpocznie się o 17.
  O przemyśle Górnego Śląska w Przystanku Historia IPN [PROGRAM]
  Spotkanie „O przemyśle Górnego Śląska” poświęcone będzie dwóm najnowszym publikacjom dotyczącym przemysłu na Górnym Śląsku: „Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”, autorstwa Damiana Recława, kierownika Działu Historii Muzeum w Gliwicach oraz „W kręgu kultury i przemysłu. Studia z dziejów Zabrza w XX wieku” pod redakcją Zbigniewa Gołasza z IPN w Katowicach.

  „Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii...” to ekskluzywny katalog z ponad 200 fotografiami przemysłowymi, które przypominają o świetności przemysłu ciężkiego na Górnym Śląsku w okresie jego największego rozwoju. Większość fotografii została wykonana przez znanego górnośląskiego fotografa Maxa Steckla w okresie od ok.
  1910-1920 r., ale znajdują się tutaj także fotografie wcześniejsze, w tym pochodzące z XIX w. a także z lat 20.-30 XX w. Oprócz części katalogowej publikacja zawiera obszerne eseje prezentujące ogólny rozwój różnych gałęzi przemysłu na Górnym Śląsku w okresie 1871-1945.

  Z kolei „W kręgu kultury i przemysłu...” to efekt dwóch konferencji, jakie odbyły się przy współpracy Oddziału IPN w Katowicach oraz Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Znajduje się tam szereg referatów prezentujących najnowszy stan badań na temat historii przemysłu w Zabrzu.

  W spotkaniu wezmą udział autorzy obu tomów. Wydarzenie będzie również okazją do zobaczenia wystawy fotograficznej „W krainie wież szybowych i hałd. Kopalnie Górnego Śląska w obiektywie Grupy Fotograficznej Karbon”, która eksponowana jest w Przystanku Historia do 30 czerwca.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama