Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojennego wojewodę Śląskiego Michała Grażyńskiego uhonorujemy za zasługi dla polskości Śląska

Teresa Semik
Wojewoda Michał Grażyński podczas obchodów 15. rocznicy III powstania śląskiego
Wojewoda Michał Grażyński podczas obchodów 15. rocznicy III powstania śląskiego Zbiory Archiwum Państwowego w Katowicach /reprodukcja Tomasz Borówka
Tablica poświęcona pamięci wojewody Michała Grazyńskiego jest już w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Odsłonięcie w grudniu. Czy skłóci Ślązaków? Niektórzy nie mogą mu wybaczyć sporu z Korfantym i scalania Śląska z Polską.

Michał Grażyński, doktor filozofii i doktor prawa został wojewodą śląskim po zamachu majowym 1926 roku. Wcześniej bił się w trzecim powstaniu śląskim i w czasie tych walk popadł w polityczny konflikt z Wojciechem Korfantym. Zwalczali się do końca. Dla części Ślązaków ten niekończący się spór przesłania wszystko, co wojewoda Grażyński zrobił dobrego dla regionu. Tymczasem jego sukcesy, zwłaszcza gospodarcze, są bezsporne.

CZYTAJ KOMENTARZ:
Zygmunt Woźniczka: Michał Grażyński zasłużył na pamięć

Tablica poświęcona pamięci Wojciecha Grażyńskiego jest już zamocowana wewnątrz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy Sali Marmurowej, gdzie są już tablice Józefa Rymera pierwszego wojewody śląskiego oraz Konstantego Wolnego marszałka Sejmu Śląskiego. W gmachu urzędu jest też popiersie powojennego wojewody Jerzego Ziętka.

CZYTAJ KOMENTARZ:
Spyra: Inicjatywa upamiętnienia Grażyńskiego jest słuszna

Na tablicy Michała Grażyńskiego zaznaczono lata jego urzędowania (1926-1939), a także to, że był powstańcem śląskim, przewodniczącym ZHP i że jest „zasłużony dla polskości Śląska”. Jej odsłonięcie nastąpi 10 grudnia br., w rocznicę śmierci wojewody na emigracji w Londynie, w 1965 roku.
- Inicjatorem odsłonięcia tej tablicy jest obecny wojewoda śląski - wyjaśnia dr Andrzej Krzystyniak, historyk, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego. - W PRL-u nie przypominano zasług wojewody Grażyńskiego tylko dlatego, że był politykiem znienawidzonej przez komunistów sanacji, a ślady jego rządów są widoczne do dziś. Korfanty i Grażyński, choć toczyli ze sobą polityczny spór, mieli jeden wspólny cel - dobro Polski.

CZYTAJ KOMENTARZ:
Tomasz Słupik: Michał Grażyński jest postacią do dziś kontrowersyjną

Za rządów Grażyńskiego powstało około stu szkół, także Instytut Pedagogiczny (w zamyśle przyszły uniwersytet) oraz Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe. Wtedy też zbudowano nową dzielnicę w południowych Katowicach, zabudowaną nowoczesnymi budynkami w stylu modernistycznym, na przykład, wieżowiec przy ul. Żwirki i Wigury. Doprowadził Grażyński do budowy najnowocześniejszego gmachu muzealnego w Europie - dla Muzeum Śląskiego, potem rozebranego przez Niemców. Wspierał budowę dróg, w tym na Kubalonkę, pozostawał mecenasem artystów.

[Wojewoda Michał Grażyński: Lider śląskiej sanacji i wróg Korfantego - PRZECZYTAJ WYWIAD z Zygmuntem Woźniczką o Grażyńskim i śląskiej sanacji]

Zasłużył na pamięć

W wielu miejscach był uwielbiany, na przykład do dziś żywa o nim pamięć jest w Wiśle. Jednak dla tej części Ślązaków, która stała za Wojciechem Korfantym, pozostawał wrogiem numer jeden. Politycy nie lubili się do tego stopnia, że wojewoda Grażyński nie wziął udziału w pogrzebie Korfantego. Na ten czas wyjechał z Katowic na urlop w Beskidy, co było wyjątkowo małostkowe.

Najpotężniejszy zarzut dotyczy jednak polonizowania Śląska, do czego Grażyński zaangażował nauczycieli z różnych części kraju, ograniczając awans miejscowym. Grażyński uważał za swoje priorytetowe zadanie scalenie Śląska z resztą Polski.
- Korfanty i Grażyńskiej byli w głębokiej opozycji i już nic tego nie zmieni - mówi Bronisław Korfanty, były senator. - Zwalczali się wzajemnie, a z drugiej strony zabiegali, żeby na Śląsku była Polska. Okrutny los zgotowały Wojciechowi Korfantemu rządy sanacji, których Grażyński był reprezentantem. Korfantemu nie pozwolono nawet przyjechać na pogrzeb syna. Czy dziś należy te konflikty podsycać? Nie sądzę. Grażyński na tablicę pamiątkową zasłużył.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!