Wynalazca kamizelki kuloodpornej, prekursor TV. Zapomniany...

  Wynalazca kamizelki kuloodpornej, prekursor TV. Zapomniany geniusz spod Tarnowa [NASZA HISTORIA]

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowa „Nasza Historia” już w kioskach. Na okładce Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta. Temat miesiąca to kosmonauci na Śląsku i w Zagłębiu, ale w „Naszej Historii” znajdą Państwo także inne ciekawe materiały. Jak ten o Szczepaniku.
  Nowa „Nasza Historia” już w kioskach

  Nowa „Nasza Historia” już w kioskach ©Dziennik Zachodni

  Był jednym z najbardziej błyskotliwych wynalazców świata. I jest również jednym z najbardziej zapomnianych.
  Jan Szczepanik stworzył między innymi kamizelkę kuloodporną i system transmisji obrazu na odległość, opatentował nową technikę tkania gobelinów, zaprojektował karabin elektryczny, który w ciągu minuty mógł oddać kilkanaście strzałów, pracował nad systemem fotografii kolorowej (z jego rozwiązań korzystały firmy Agfa i Kodak w latach 30.), łodzią podwodną, samolotem z ruchomymi skrzydłami, sterowcem (jeszcze przed Zeppelinem). Kto wie, co jeszcze by opatentował, gdyby nie zmarł w pełni sił twórczych w wieku 54 lat.

  W najnowszej, kwietniowej „Naszej Historii” przypominamy tę wybitną, choć zapomnianą postać.
  Zapomnianą, ale na szczęście nie wszędzie - w Tarnowie, gdzie spędził ponad dwadzieścia lat życia ma plac swojego imienia, pomnik, a kilka lat temu miasto przygotowało specjalną trasę turystyczną „Śladami Jana Szczepanika”. Prowadzi obok domu w którym mieszkał, pomnika, laboratorium w którym pracował m.in. nad barwną fotografią, szkołą z izbą pamięci poświęconą „polskiemu Edisonowi”, aż na zabytkowy cmentarz, gdzie go pochowano w rodzinnym grobowcu Dzikowskich i Szczepaników
  Kiedy Szczepanik mieszkał w Tarnowie, był tu osobą znaną i popularną. Zuzanna Wierus, autorka tekstu o wynalazcy w „Naszej Historii” pisze, że kiedy żenił się w roku 1902 z Wandą Dzikowską, była to tak duża sensacja, że wszystkie urzędy i sklepy pozamykano. Ci, którzy przyjechali tego dnia z jakimiś interesami z prowincji do Tarnowa i chcieli coś załatwić, nie mogli się nigdzie dostać, bo wszyscy byli na ślubie u Szczepanika. O wielkiej popularności wśród sąsiadów z okolic Tarnowa może świadczyć także to, że w tamtym czasie w podkarpackich cukierniach sprzedawano ciastka o nazwie szczepaniki.
  Po śmierci wynalazcy w roku 1926 jego rodzina przeniosła się do Krakowa, a potem do Warszawy. Syn Jana, Zbigniew miał wszystkie pamiątki po ojcu - dokumenty, patenty, szczegółowe opisy wynalazków. Niestety, wszystko przepadło podczas powstania warszawskiego.

  Zuzanna Wierus w miesięczniku „Nasza Historia” przypomina nie tylko o wynalazkach Szczepanika, ale także o jego nieoczywistej drodze do sukcesu. Nieoczywistej, bo słynny konstruktor nie skończył studiów technicznych.
  Musiał opuścić gimnazjum w Jaśle (jedynej wtedy przepustki na studia), bo podpadł nauczycielom greki i przyrody (ten drugi podobno nie mógł wybaczyć uczniowi, że szybciej od niego rozwiązuje zadania z fizyki).

  Trafił do seminarium nauczycielskiego, a potem tułał się po galicyjskich szkołach jako nauczyciel-dziwak, który bardziej niż swoimi uczniami interesował się prowadzonymi przez siebie badaniami. Podobno z ich powodu znikał na całe dni z pracy bez wcześniejszej zapowiedzi.

  Polecam tekst o Szczepaniku w najnowszej „Naszej Historii” - warto poznać bliżej tę postać. Miesięcznik jest do kupienia w kioskach woj. śląskiego.

  Kwietniowa „Nasza Historia” pełna ciekawych tekstów:
  • Kosmiczni celebryci, czyli Gagarin, Tierieszkowa, Herma-szewski i inni kosmonauci na Śląsku. Jak ich tu przyjmowano?
  • Kiedy powstawał Giszowiec, ostatni przedstawiciel rodu Giesche nie żył już od półtora wieku . Ale jego majątek ciągle miał się dobrze...
  • Tomczykówna zadziwiała współczesnych swoimi magicznymi sztuczkami. Jak udało jej się udawać medium?
  • Kogo bał się Wehrmacht?


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie piszmy bzdur

  franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  czlowieku, jakiej kradzieży? jakiej technologii? czy wymiana technologii w obrebie państwowych spolek chemicznych nie jest rzecza korzystna dla nas wszystkich? chyba o to chodzi, żeby wszystkie się...rozwiń całość

  czlowieku, jakiej kradzieży? jakiej technologii? czy wymiana technologii w obrebie państwowych spolek chemicznych nie jest rzecza korzystna dla nas wszystkich? chyba o to chodzi, żeby wszystkie się rozwijaly i dawaly prace, nie?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tarnów to nie "nasza historia", NIE NA-SZA !!!!

  reg.patr. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Abstrahujac od tematu kradzierzy technologii z chorzowskich Azotów do Tarnowa....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo