To trzecia strategia w ciągu roku. Kolejna lista pobożnych...

  To trzecia strategia w ciągu roku. Kolejna lista pobożnych życzeń?

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dominik Kolorz

  Dominik Kolorz ©Maciej Gapinski

  Dominik Kolorz, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i śląsko-dąbrowskiej Solidarności o nowej strategii dla Śląska.
  Dominik Kolorz

  Dominik Kolorz ©Maciej Gapinski

  Mamy nową strategię dla Śląska przygotowaną przez zespół działający przy Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Nie uważa pan, że jeśli podczas następnych wyborów nastąpi zmiana warty, to „Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego” pójdzie w zapomnienie?

  Dlatego właśnie jest to porozumienie, a nie kontrakt (zespół zdecydował o zmianie nazewnictwa - przyp. red.).
  Jest to dokument, który powstał ponad podziałami. Akurat na Śląsku mamy taką sytuację polityczną, która w przyszłości może procentować, ponieważ marszałkiem województwa jest osoba z Platformy Obywatelskiej, a wojewodą - przedstawiciel rządu, czyli Prawa i Sprawiedliwości. W skład zespołu wchodziły również związki zawodowe, które z natury rzeczy powinny być bardziej lub mniej niezależne oraz organizacje pracodawców, które - myślę - będą bardzo mocno zainteresowane tym, aby to się po prostu udało. Nie tylko z naszej - związkowej - perspektywy, ważne jest, aby powstawały nowe miejsca pracy, ale to będzie także biznes dla tych osób, które na śląskim rynku są już obecne, które będą mogły rozwijać się na wielu płaszczyznach. Poza tym porozumienie to powstało w wyniku pewnego zobowiązania strony rządowej, ponieważ ten dokument ma stać się załącznikiem do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowanej przez wicepremiera Morawieckiego (tzw. plan Morawieckiego - przyp. red.). Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby to porozumienie podzieliło losy podobnych strategii, które zostały zamknięte w szufladzie i nic się z nimi nie dzieje. Uważam, że jeśli chociaż 40 proc. z tych propozycji zostanie zrealizowanych, będzie to już dobre dla województwa. Jeśli udałoby się 80 proc., to zespołowi, który go opracował, powinien zostać przyznany złoty krzyż za zasługi dla regionu (śmiech).

  To będzie już trzecia strategia dla naszego regionu, która powstaje w ciągu kilkunastu miesięcy - najpierw był „Śląsk 2.0” przedstawiony przez rząd Ewy Kopacz (czerwiec 2015), później grudniowy projekt „Kierunek Śląskie 3.0” marszałka Wojciecha Saługi, teraz nowe porozumienie opracowane przez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego.

  Umówmy się, że tamta strategia („Śląsk 2.0” - przyp. red.) została przywieziona na Śląsk jako odpowiedź na zapotrzebowanie polityczne. To było wypisz - wymaluj przeklejenie tego, co znajdowało się już w regionalnych programach operacyjnych. Zrobiono wokół tego tylko odpowiednią otoczkę propagandową. Tym razem, po raz pierwszy od 1995 roku mamy do czynienia z dokumentem, przygotowanym dla mieszkańców województwa przez ludzi tutaj zakorzenionych. Warszawka nam się w to absolutnie nie wtrącała. Mało tego - sama dała nam delegację w programie Morawieckiego, żebyśmy to zrobili. Teraz oczywiście warszawka będzie mogła wyrazić swoje uwagi do tego dokumentu, ale my w ramach tego porozumienia jesteśmy tutaj na tyle silni, że będziemy starali się przekonać rządzących, aby za dużo nam w tej strategii nie zmieniali.

  Jak to się stało, że rządowa delegacja do opracowania tego dokumentu została w ogóle przedstawiona?

  Kiedy rozpoczynałem drugą kadencję przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności, to jednym z naszych głównych celów było stworzenie dokumentu rozwojowego dla Śląska. Zresztą zapowiedź jego powstania pojawiła się już w porozumieniu z 17 stycznia 2015 roku (kończącego strajk górników na Śląsku - przyp. red.), które zostało zawarte z premier Ewą Kopacz. Jednak PO zrobiła to zupełnie inaczej, opracowując dokument o nas - bez nas. Na szczęście pojawiła się WRDS. Od razu po ukonstytuowaniu się rady, postanowiliśmy, że stworzymy taki program. Politykę staraliśmy się odstawić zupełnie na bok.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama