Koleje Śląskie: Nowy rozkład jazdy pociągów

  Koleje Śląskie: Nowy rozkład jazdy pociągów

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koleje Śląskie: Nowy rozkład jazdy pociągów
  Remonty i modernizacje infrastruktury kolejowej. To główny powód kolejnej korekty rozkładu jazdy pociągów, który wszedł w życie w niedzielę. Zaktualizowany harmonogram będzie obowiązywał do 10 grudnia. Oto kilka najważniejszych liczb związanych z koleją.
  Koleje Śląskie: Nowy rozkład jazdy pociągów
  2 niedziela grudnia. Właśnie tego dnia - zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym - wchodzi w życie nowy, roczny rozkład jazdy pociągów. W tym roku zmiana nastąpi w nocy z soboty na niedzielę 10 grudnia.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  NOWY ROZKŁAD JAZDY KOLEI SLĄSKICH WZBUDZA OGROMNE KONTROWERSJE


  1 torem będzie mógł odbywać się ruch między Katowicami Ligotą a Mąkołowcem. To jedna z tras, na której będą występować największe utrudnienia od 16 października. W związku z tym część pociągów zostanie zastąpiona przez autobusową komunikację zastępczą, a niektóre połączenia będą jeździły na skróconej linii między stacjami Tychy i Tychy Lodowisko. Remont na tym odcinku spowoduje, że pociąg IC Korfanty od poniedziałku do piątku będzie kończył swój bieg w Katowicach. Tylko w weekendy pojedzie w pełnej relacji Warszawa - Bielsko-Biała - Warszawa.

  10 pociągów typu elf, należących do Kolei Śląskich było wyłączonych z użytkowania. Dziewięć z nich zostało przekazanych do bydgoskiej Pesy, aby mogły tam przejść wymagane przeglądy i naprawy. W 5-stopniowej skali, zakres robót oceniono na 4. poziom. Pojazdy do Pesy były przekazywane od maja do września. Pierwsze składy miały wrócić na śląskie tory w lipcu. Tak się jednak nie stało - dwa elfy zostały zwrócone przewoźnikowi we wrześniu, kolejne dwa w zeszłym tygodniu. Pozostałe pięć pociągów będzie przekazanych KŚ w październiku, listopadzie i grudniu. Jak tłumaczył Michał Żuro-wski, rzecznik prasowy Pesy, opóźnienie tych napraw spowodowane było stopniem zaawansowania robót, bardziej skomplikowanym niż dotychczas. - Wykonujemy bowiem nie tylko czynności przeglądowo-naprawcze, ale też wymianę systemu informacji pasażerskiej - tłumaczył rzecznik Pesy.

  4 pociągi Kolei Małopolskich od 11 grudnia w weekendy będą jeździły na trasie Sucha Beskidzka - Żywiec.

  37 odległości z Ziemi do Księżyca. Właśnie taką odległość w ciągu pięciu lat funkcjonowania pokonały Koleje Śląskie. Przewoźnik 1 października świętował swój jubileusz. W tym czasie pociągi pokonały ponad 29 mln kilometrów, przewiozły ponad 70 mln pasażerów i uruchomiły ponad 450 tys. pociągów.

  13 nowych pociągów. Przetarg na ich zakup został już rozstrzygnięty, a dla KŚ wykona je bydgoska PESA. Przewoźnik rozważa jeszcze kupno 6 dodatkowych składów. Pierwsze nowe pociągi mogłyby wyjechać w trasę już w 2017 roku, ale jak mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik KŚ - cały stary tabor miałby zostać wymieniony do 2018 roku.

  W poniedziałek z DZ nowy rozkład jazdy pociągów ze stacji Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Katowice, Rybnik, Zawiercie

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama