Około 35 procent mieszkańców Śląska spędza w drodze do pracy...

  Około 35 procent mieszkańców Śląska spędza w drodze do pracy 45 minut

  AD/mat.pras Page Group

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Około 35 procent mieszkańców Śląska spędza w drodze do pracy 45 minut
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Arch. DZ

  Zdaniem 7 na 10 mieszkańców woj. śląskiego, którzy wybierają prywatny środek transportu, auto pozwala dotrzeć do pracy w najkrótszym czasie. Takie są wyniki badania „Commute Survey” (polska odsłona: „Dojazdy Polaków do pracy”), sprawdzające preferowany przez pracowników środek transportu oraz poziom stresu związany z dojazdem do pracy. Badania przeprowadziła firma PageGroup w 11 krajach europejskich. W ankiecie internetowej odpowiedzi udzieliło niemal 12 500 respondentów, w tym 1 072 osoby z Polski.
  Mniej niż 17 procent pracowników w woj. śląskim odczuwa stres dojeżdżając do pracy samochodem1. Z badania „Dojazdy Polaków do pracy” (część europejskiego projektu „Commute Survey”, przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną PageGroup), wynika, że o takim spokoju może tylko pomarzyć wielu pracowników z innych regionów. Odwrotnie jest jednak w przypadku równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

  Zobacz galerię

  Trzy kwadranse w drodze


  Z badań wyszło, że około 35 procent pracowników w woj. śląskim spędza w drodze do pracy więcej niż trzy kwadranse. Co dziesiąty poświęca na to mniej niż 15 minut. Mieszkańcy regionu chętnie dojeżdżają do pracy samochodem. Mniej niż co piąty odczuwa stres za kółkiem (dla porównania w przypadku woj. dolnośląskiego prawie co czwarty, a mazowieckiego – więcej niż co czwarty). 
   
  Zdaniem 7 na 10 mieszkańców woj. śląskiego, którzy wybierają prywatny środek transportu, auto pozwala dotrzeć do pracy w najkrótszym czasie. Mimo to prawie połowie wszystkich ankietowanych (46,6 proc.) zdarza się spóźniać do pracy, choć nadal jest to wynik lepszy niż średnia dla Polski (52%). Dwóch na trzech ankietowanych z regionu za swoje spóźnienia obwinia korki, czterech na dziesięciu przyznaje, że nie przyjeżdżają do pracy na czas z powodu problemów z porannym wstawaniem.
   
  Z badania przeprowadzonego przez PageGroup wynika, że mieszkańcy woj. śląskiego nie są zadowoleni z poziomu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Ankietowani oceniali ten aspekt w skali od 1 do 10. Prawie co trzeci pracownik z woj. śląskiego wybrał stopień z przedziału 1-3, podobny odsetek badanych wskazał na stopnie z przedziału 7-10. Znacznie bardziej zadowoleni z podziału swojego czasu okazali się pracownicy z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. W obu przypadkach najniższe stopnie skali wskazało mniej niż 20 proc. ankietowanych, a najwyższe – ponad połowa.
   

  Na Śląsku mniejszy stres


  W badaniu PageGroup uczestniczyli pracownicy z kilkunastu krajów europejskich, w tym z całej Polski. Polakom korzystającym z samochodu droga do pracy mija spokojnie. Tylko 23 procent odczuwa stres, podczas gdy średnia dla wszystkich przebadanych krajów to 34 procent. Jako główne powody wyboru prywatnego transportu, Polacy wskazują na szybkość (53 proc.), niezależność jaką zapewnia samochód (44 proc.) i ograniczone możliwości korzystania z transportu publicznego (43 proc.). 
   

  O badaniu „Commute Survey”


  Badanie „Commute Survey” (polska odsłona: „Dojazdy Polaków do pracy”), sprawdzające preferowany przez pracowników środek transportu oraz poziom stresu związany z dojazdem do pracy, zostało przeprowadzone przez PageGroup w 11 krajach europejskich. W ankiecie internetowej odpowiedzi udzieliło niemal 12 500 respondentów, w tym 1 072 osoby z Polski. 
   

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co innego te rusy z Zaglebia ! Dzien w dzien wypadek na s86

   ODA DO ROBACTWA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   jeda cebulaki do pracy na Slask.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mała liczba badanych

   Sisi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Jeżeli próba reprezentacyjna na całą Polskę to 1072 osoby tj. średnio 67 os./województwo to słabe te badania :/
   Czyżby to jakiś artykuł sponsorowany (firma przeprowadzająca badanie wymieniona 5...rozwiń całość

   Jeżeli próba reprezentacyjna na całą Polskę to 1072 osoby tj. średnio 67 os./województwo to słabe te badania :/
   Czyżby to jakiś artykuł sponsorowany (firma przeprowadzająca badanie wymieniona 5 razy)?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama