PKM Jaworzno sprzedało "mandaty"firmie windykacyjnej. Wśród...

  PKM Jaworzno sprzedało "mandaty"firmie windykacyjnej. Wśród nich te już zapłacone

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  PKM Jaworzno sprzedało "mandaty"firmie windykacyjnej. Wśród nich te już zapłacone
  1/3
  przejdź do galerii
  Dostałeś "mandat" za jazdę bez biletu autobusem PKM Jaworzno? Jeśli go nie zapłaciłeś, odezwie się do Ciebie firma Statima, która ściąga długi. PKM Jaworzno sprzedało jej niezapłacone "mandaty". Sprawa dotyczy 88 tys. opłat dodatkowych. Niestety okazuje się, że przez pomyłkę takie wezwania dostały też osoby, które już zapłaciły za jazdę bez biletu. Statima będzie przepraszać je w listach poleconych.
  Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez PKM Jaworzno na swojej stronie internetowej, 25.11.2016 r. ten jaworznicki przewoźnik i Kancelaria STATIMA S.A. (Al. Korfantego 2 w Katowicach) podpisały umowę zbycia wierzytelności (potocznie: „sprzedaży długów”). Od tego dnia windykację (czyli „ściąganie należności”) za wszelkie nieuregulowane opłaty dodatkowe za przewóz bez ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do bezpłatnych/ulgowych przejazdów wystawione do 31.12.2015 r. prowadzi wyłącznie Kancelaria STATIMA S.A. Oznacza to, że PKM w Jaworznie NIE JEST stroną w postępowaniu windykacyjnym. Osoby, które otrzymały wezwanie do zapłaty, proszone są o kontakt z nadawcą listu (tj. z Kancelarią STATIMA S.A.):
  Al. Korfantego 2, 40-004 Katowice
  tel. 32 782-39-90
  fax 32 733-38-23
  e-mail: kancelaria@statima.pl


  Oznacza to, że dłużnicy muszą spłacać "mandaty" nie w PKM Jaworzno, ale właśnie w Statimie. Firma rozesłała już kilkadziesiąt tysięcy wezwań do zapłaty. Okazało się jednak, ze dostali je też gapowicze, którzy już uregulowali należności. W internecie zawrzało. Pasażerowie PKM Jaworzno kontaktowali się ze sobą, byli oburzeni faktem, że ktoś każe im płacić jeszcze raz.

  – To jest niezgodne z prawem, aby PKM Jaworzno przekazało moje dane windykatorowi, skoro nie mam żadnych długów. Mój "mandat", wlepiony mi niesłusznie, został anulowany – zaznacza Damian Telega, mieszkaniec Jaworzna. To on rozpoczął dyskusję na ten temat na Facebooku. Dołączyło do niej wielu pasażerów PKM Jaworzno. – Rozgłoszenie tej sprawy dało rezultaty – dodaje.

  Pasażerowie dzwonili do PKM-u, żądali wyjaśnienie sprawy.

  - Lepiej, żeby jednak zrobili, bo spotkam się z PKM w sądzie - mój mandat został anulowany o czym byłam zapewniania. Mam nawet całą dokumentację tej sprawy, która była w 2010 roku - po prostu moja karta miejska została uszkodzona i nie mogli sczytać tego, że skasowałam bilet - pisała inna Internautka.

  Firma Statima przyznaje, że doszło do pomyłki.

  - To prawda, że doszło do takiej sytuacji - przyznaje Krzysztof Laba, wiceprezes zarządu firmy Statima. - PKM Jaworzno przekazało nam dane firmy kontrolerskiej, która wcześniej świadczyła usługi dla tego przedsiębiorstwa, sprawdzając ważność biletów pasażerów. Niestety na tej liście widnieją nazwiska osób, które znaleźć się tam nie powinny, bo wpłaciły opłatę dodatkową - podkreśla wiceprezes Statimy.

  Jak dodaje, potwierdzenia zapłaty "mandatów" przedstawiło już prawie 90 osób. Wszystkie dostaną listy z przeprosinami.

  Zapytaliśmy w PKM Jaworzno, skąd to całe zamieszanie. Jak przyznaje Maciej Zaremba, rzecznik jaworznickiego przewoźnika, rejestr dłużników został stworzony przez firmę, której pracownicy kontrolowali bilety w jaworznickich autobusach. To 88 tys. "mandatów", niektórzy gapowicze mają ich po kilka. Sprawy dotyczą nawet tych sprzed 10 lat.

  - Niestety owa firma, z którą PKM Jaworzno nie współpracuje już od kilku miesięcy, nie odnotowała w systemie faktu, że niektóre osoby mają już uregulowane płatności - wyjaśnia Maciej Zaremba. - Można to jednak potwierdzić w naszej księgowości - dodaje.

  Dlatego wszyscy gapowicze, którzy zapłacili „mandaty”, powinni zgłosić ten fakt w Statimie. Zostanie to sprawdzone, a jeśli się potwierdzi , wezwanie do zapłaty zostanie anulowane.


  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pkm

   oburzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Kontrolerzy w Jaworznie Wlepiali mandaty osobom z legitymacją osoby niepełnosprawnej, chorym, którzy powinni mieć darmowe przejazdy. Nieraz widziałem jak te osoby płakały, bo często żyją z zasiłków...rozwiń całość

   Kontrolerzy w Jaworznie Wlepiali mandaty osobom z legitymacją osoby niepełnosprawnej, chorym, którzy powinni mieć darmowe przejazdy. Nieraz widziałem jak te osoby płakały, bo często żyją z zasiłków i na chleb nie wystarcza, a te bezd uszne kanary mają to gdzieś, robili łapanki i się śmiali. W innych miastach tacy rzadko się zdarzają. Jaworzno to wstrętne miasto! !!!!PKM powinien się wstydzić za takie postępowanie wobec chorych. Dranstwo totalne! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pkm jaworzno

   elle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   PKM-owi to pasuje, bo wzbogacili sie niezle, a ze na krzywdzie ludzkiej,im to nie przeszkadza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cd PKM

   W.R. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zgadzam sie z Twoim komentarzem w 100%.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co jeśli?

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a co jeśli przyszło mi wezwanie do zapłaty za rok 2006 gdzie w 100% zapłaciłem wszystkie nabyte wtedy mandaty a nie mam już kwitka z potwierdzeniem wpłaty? co wtedy, muszę zapłacić jeszcze raz za...rozwiń całość

   a co jeśli przyszło mi wezwanie do zapłaty za rok 2006 gdzie w 100% zapłaciłem wszystkie nabyte wtedy mandaty a nie mam już kwitka z potwierdzeniem wpłaty? co wtedy, muszę zapłacić jeszcze raz za czyjś GŁUPI błąd ? Proszę o odezwę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja tez nie mam pokwitowania

   Renata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mi przyszło za rok 2008 zapłacone to było już dawno ale pokwitowania za ten okres nie mam już i co teraz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od razu do sądu

   malkonetent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Do Sądu skierować sprawę i już

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama