Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, rozpoczął...

  Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, rozpoczął pielgrzymkę do Republiki Czeskiej

  Dajana Kawka, Karolina Szota

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Abp Wiktor Skworc do piątku będzie przebywał w Czechach
  1/4
  przejdź do galerii

  Abp Wiktor Skworc do piątku będzie przebywał w Czechach ©Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

  W Czechach pracuje obecnie około 200 polskich księży, w tym szesnastu z archidiecezji katowickiej. Odwiedzi ich abp Wiktor Skworc.
  Do najbliższego piątku potrwa pielgrzymka metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca do Republiki Czeskiej. Duchowny odwiedzi archidiecezję Ołomuniec, diecezję Czeskie Budziejowice i archidiecezję Praga. Do tych miejsc zjadą się katowiccy księża z innych czeskich diecezji.

  W Czechach obecnie pracuje około 200 polskich księży, (w tym szesnastu z archidiecezji katowickiej), co stanowi jedną dziesiątą ogółu duchowieństwa katolickiego w Czechach.
  Polscy księża są „wypożyczani” czeskiemu Kościołowi na pięć lat w ramach umów między biskupami. Potem mogą prosić o przedłużenie posługi. Niektórzy pracują nawet kilkadziesiąt lat. Śląscy duchowni posługę duszpasterską pełnią w takich miejscach jak: Praga, Brno, Ołomuniec, Budziejowice, Hradec, Litomierzyce, Ostrawa, Opawa i Pilzno.

  Arcybiskup z wieloma misjonarzami z Polski zje uroczysty obiad (bądź kolację). Odwiedzi ich parafie, gdzie weźmie udział w mszach świętych. Ta podróż pomoże metropolicie katowickiemu bliżej poznać pracę polskich kapłanów, a im doda duchowego wsparcia.

  Posługa księży w Czechach zbliżona jest do tej w Polsce. Ich obowiązki skupiają się wokół szerzenia i umacniania wiary. Misja polskich księży nie jest jednak łatwa, ponieważ Czechy to kraj ateistów - stanowią ponad połowę mieszkańców tego kraju. Katolików jest tu niewielu i mało jest powołań. Stąd misja chrystianizacyjna m.in. śląskiego Kościoła.

  Wierni w Czechach mają duże wymagania wobec duchownych. Chcą kontaktu nie tylko podczas niedzielnej mszy świętej, ale indywidualnych spotkań. Początkowo zaskoczeniem dla polskich księży było to, że muszą się nauczyć przygotowywać do chrztu dorosłych.

  Wykształceni polscy duszpasterze starają się również pomagać swoim wiernym w trudach dnia codziennego, a poznając czeską kulturę, zbliżają się do nich, budując więź i szerząc wiarę. Czeski Kościół to kościół misyjny, ponieważ dużą część kapłanów stanowią przyjezdni z innych państw, w tym z Polski.

  Zaaklimatyzowanie się księdza i zdobycie zaufania swoich parafian wymaga od niego wielu poświęceń i cierpliwości. Czeski Kościół katolicki jest jednak Kościołem rosnącym. Jedna trzecia z ok. 11 mln Czechów deklaruje, że wierzy Boga, ale 30 proc. przyznaje, że jest katolikami. Spora część jednak nie praktykuje. Kościoły traktowane są jak zabytki, a duchowni utrzymują się z bardzo niskiej urzędniczej pensji. Bycie katolikiem ma w Czechach złe polityczne konotacje, bo kojarzy się represjami, jakim niemieccy Habsburgowie poddali czeskich protestantów.

  Republika Czeska to niejedyne państwo, do którego wyjeżdżają kapłani z diecezji katowickiej. Słowo Boże głoszą też w takich miejscach jak: USA, Zambia czy Tanzania. Docieramy do najdalszych zakątków świata, pomimo że liczba powołań kapłańskich w Polsce maleje.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To mu sie niy udo

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czesi majom kościoł (szczególnie tyn polski), w "głymbokym poszanowaniu" - głymboko.
   Chce tyn klecha jich nawracać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląski Kościół?

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Abp Skworc jest przedstawicielem polskiego Kościoła katolickiego na Śląsku. O takim Kościele można było mówić od biedy w okresie 1925-1939, kiedy przyłączona w 1922 roku do Polski część Górnego...rozwiń całość

   Abp Skworc jest przedstawicielem polskiego Kościoła katolickiego na Śląsku. O takim Kościele można było mówić od biedy w okresie 1925-1939, kiedy przyłączona w 1922 roku do Polski część Górnego Śląska posiadała formalną autonomię, potwierdzoną ustawą sejmową RP z lipca 1920 roku. Warto jednak pamiętać, iż w przeszłości kościół na Śląsku miał trwałe związki z Czechami. Ale to se nevrati.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   może (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   by się zabrał wreszcie za uczciwą robotę dla Polski bo jak dotychczas to wynik jest zerowy w dniówkach a odprawa emerytalna to jakieś 100 tyś - ale za co darmozjadzie ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama