Charlie Chaplin znika z grobu. Ostatnie lata komika

  Charlie Chaplin znika z grobu. Ostatnie lata komika

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Charlie Chaplin z żoną Ooną i dziećmi. Najmłodsze z ich ośmiorga dzieci, syn Christopher, urodził się w 1962 roku

  Charlie Chaplin z żoną Ooną i dziećmi. Najmłodsze z ich ośmiorga dzieci, syn Christopher, urodził się w 1962 roku ©Fot. chaplin’s world

  Charliego Chaplina rząd amerykański uznał za osobę niepożądaną, cofnął wizę i zabronił wjazdu do USA. O co poszło?
  Charlie Chaplin z żoną Ooną i dziećmi. Najmłodsze z ich ośmiorga dzieci, syn Christopher, urodził się w 1962 roku

  Charlie Chaplin z żoną Ooną i dziećmi. Najmłodsze z ich ośmiorga dzieci, syn Christopher, urodził się w 1962 roku ©Fot. chaplin’s world

  W lutym 1952 roku w Wielkiej Brytanii na tron wstępuje Elżbieta II. Polska podpisuje z ZSRR umowę o budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W kwietniu Sąd Wojewódzki w Warszawie skazuje na karę śmierci generała Augusta Fieldorfa „Nila”. 3 maja z Monachium zostaje nadana pierwsza w języku polskim audycja Radia Wolna Europa. 1 listopada na atolu Enewetak Amerykanie eksplodują swoją pierwszą bombę wodorową.
  Cztery dni później prezydentem USA zostaje republikanin, Dwight D. Eisenhower. Zimna wojna trwa w najlepsze - amerykański senator McCarthy tropi komunistów wśród ludzi kultury i nauki w Stanach. 31 grudnia, w ostatnim dniu 1952 roku, Charlie Chaplin staje się właścicielem posiadłości Manoir de Ban w niewielkiej wsi Corsier-sur-Vevey nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii. To miejsce pozostanie jego domem aż do śmierci w roku 1977. Osiedlenie się Chaplina w Szwajcarii miało ścisły związek z aktualną sytuacją polityczną na świecie.

  Chaplin, popularny gwiazdor kina niemego, ze swoimi lewicowymi poglądami (pamiętają Państwo jeden z jego najsłynniejszych filmów „Dzisiejsze czasy” - satyrę na społeczeństwo kapitalistyczne), znalazł się na celowniku komisji McCarthy’ego i trafił na tzw. czarną listę Hollywood. Na liście tej znaleźli się ci aktorzy, reżyserzy czy ludzie filmu, których podejrzewano o współpracę z komunistami. A kiedy w roku 1952 Charlie Chaplin razem z rodziną wyjechał do Europy na premierę „Świateł rampy”, okazało się, że nie ma już powrotu do USA. Władze cofnęły mu amerykańską wizę (był Brytyjczykiem, nigdy nie miał obywatelstwa amerykańskiego).

  W roku 1952 artysta miał 63 lata i czwartą żonę Oonę, młodszą od niego o 36 lat. Właśnie spodziewała się ich piątego wspólnego dziecka. Rodzina gwałtownie potrzebowała nowego domu i nowej ojczyzny. Wybrała 19-pokojową , neoklasycystyczną willę położoną na 14-hektarowej posiadłości tuż obok Vevey. Chaplinowie kupili ją razem z wyposażeniem od amerykańskiego dyplomaty, Graftona Winthropa Minota. To jego żona, Anna de Lancey, nazwała posiadłość Manoir de Ban.

  Podobno Chaplin wiódł tu w miarę normalne życie. Jego dzieci (wkrótce urodziły się kolejne, miał ich z Ooną ośmioro) chodziły do publicznej wiejskiej szkoły, żona albo on sam na targ do pobliskiego Vevey, wszyscy uczestniczyli w życiu miejscowej społeczności.

  Corsier-sur-Vevey leży w środku tzw. szwajcarskiej riwiery, nad Jeziorem Genewskim, pośród przepięknych winnic Lavaux (30 lat po śmierci Chaplina, w 2007 roku, obszar Lavaux został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO).
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nawet w Szwajcarii Polak okazał się...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   profanatorem grobów i szantażystą. A zaczęło się od skoku na skarb Górnego Śląska po I wojnie. Smutne.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama