Czytelna opowieść "Słowo o Jakóbie Szeli" o człowieku o...

  Czytelna opowieść "Słowo o Jakóbie Szeli" o człowieku o wielu twarzach Z NOTATNIKA RECENZENTKI

  Henryka 
Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  „Słowo o Jakóbie Szeli” to wciągające widowisko teatralne
  1/3
  przejdź do galerii

  „Słowo o Jakóbie Szeli” to wciągające widowisko teatralne ©teatr śląski

  Na fali rewizji ocen powstania galicyjskiego, Bruno Jasieński napisał poemat „Słowo o Jakóbie Szeli” (tak właśnie pisane) i sztukę „Rzecz gromadzka”, w których motywy postępowania tytułowego bohatera są bardziej skomplikowane, niż wieść gminna dotąd niosła. A śmierć inna niż w rzeczywistości, ale bardzo patetyczna. Sceniczną adaptację tych utworów wystawił Teatr Śląski.
  Premiera na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego. Ciekawa interpretacja tekstów Brunona Jasieńskiego.

  Jakub Szela jakoś wypadł z dyskursu o polskiej historii, choć odcisnął na jej biegu krwawe piętno. W 1846 r. był przywódcą powstania chłopskiego w zaborze austriackim, zwanego „rzezią galicyjską”. Wiódł jednak swoje szeregi nie przeciw okupantowi, lecz przeciw polskiej szlachcie, mordując ją i grabiąc dwory do ostatniej deski.
  Miał w tej mierze „diabelskie błogosławieństwo” rządu austriackiego, zadowolonego z faktu, że Polacy wyrżną się sami, powodowani nienawiścią, różnicami majątkowymi i odwiecznym podziałem na „my” i „oni”. Gdy zmieniły się układy polityczne i rzeź przybrała niespotykane rozmiary, władze wydały jednak nakaz aresztowania Szeli.

  Szela prędko obrósł czarną legendą okrutnika, choć w XX w. zaczęto go oceniać z innej perspektywy. Pojawiły się próby tłumaczenia jego buntu nie tylko wyrachowaniem (ponoć się na rabunkach wzbogacił), a przede wszystkim upodleniem, jakiego polscy chłopi doznawali od polskich panów. Żyjący w skrajnej (przysłowiowej przecież) galicyjskiej nędzy, gotowi byli stanąć pod każdym sztandarem, byleby poprawić swój los. Nie dzielili zresztą potencjalnych wrogów na polskich i obcych, tylko na tych „z batem” i tych „pod batem”. Na fali rewizji ocen powstania galicyjskiego, Bruno Jasieński napisał poemat „Słowo o Jakóbie Szeli” (tak właśnie pisane) i sztukę „Rzecz gromadzka”, w których motywy postępowania tytułowego bohatera są bardziej skomplikowane, niż wieść gminna dotąd niosła. A śmierć inna niż w rzeczywistości, ale bardzo patetyczna.

  Zobacz galerię

  Sceniczną adaptację tych utworów wystawił Teatr Śląski. Przyznaję, słysząc o pomyśle – zmartwiałam. Forma, zwłaszcza poematu, stylizowanego na zestaw pieśni ludowych, wydawała się niemożliwa do przełożenia na język współczesnego teatru. W dodatku ta stylistyka... („W mieście Lwowie, w białym mieście, w każdym domu okien dwieście/ w każdym oknie jasna pani, szyta złotem suknia na niej”).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama