Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Dałkowska i Maria Pakulnis grają w Gliwicach. Polska prapremiera „Wszechogarniająco” Kolady

MAKI/mat.prasowe
Ewa Dałkowska i Maria Pakulnis na gliwickiej scenie już w piątek. „Wszechogarniająco” Nikołaja Kolady w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i reżyserii Tomasza Mana to polska prapremiera tego tytułu.

Ewa Dałkowska i Maria Pakulnis na gliwickiej scenie już w piątek. „Wszechogarniająco” Nikołaja Kolady w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej i reżyserii Tomasza Mana to polska prapremiera tego tytułu. Spektakl powstał jako koprodukcja Teatru Miejskiego w Gliwicach i stołecznego Teatru IMKA.
W środę na gliwickiej scenie zaprezentowały się aktorki i realizatorzy przedsięwzięcia, do którego próby odbywały się dotąd w Warszawie.

„Wszechogarniająco” to starcie dwóch wyrazistych, aktorskich osobowości – Ewy Dałkowskiej i Marii Pakulnis. Grają spotkanie dwóch dojrzałych kobiet, które przez lata rywalizowały na scenie i w życiu prywatnym. Nie odniosły spektakularnych sukcesów. Teraz jedna z nich ma szansę, być może ostatnią, na główną rolę. Postanawia jeszcze raz zawalczyć o swój sukces. Druga ma jej w tym pomóc. Aktorki razem z widzami zadadzą sobie pytania: Czy to może się udać? Czy doświadczenie życiowe sprawi, że spotykając się ostatni raz na scenie, będą potrafiły zapomnieć o urazach? Czy z wiekiem stajemy się mądrzejsi, bardziej świadomi? Czy rozumiemy więcej? Takie pytania stawiają realizatorzy.

Tomasz Man reżyser, dramatopisarz: Nasz spektakl będzie również o tym, że życie jest teatrem, o tym jak wspaniałe aktorki nie rozróżniają już granicy pomiędzy życiem a sceną, a kiedy jej zabraknie to jakby brakowało tlenu – duszą się. Dlatego same przychodzą do sali prób i próbują nową sztukę, którą napisała Wiera.

- Lubimy robić koprodukcje, dzięki temu jesienią na naszej scenie pojawili się aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Teraz zaś, za sprawą współpracy z Teatrem IMKA z Warszawy, realizujemy polską prapremierę tekstu Nikołaja Kolady. Zobaczymy w niej dwie znakomite warszawskie aktorki teatralne i filmowe, a nasze przedstawienie będzie grane w Warszawie i Gliwicach. Robiąc koprodukcje, dzielimy się kosztami z innymi teatrami, przedłużamy życie tytułom – grając je częściej, a także coraz wyraźniej zaznaczamy swoją obecność na teatralnej mapie Polski. Będziemy rozwijać taką formę produkcji, a na naszej scenie pojawią się uznani polscy aktorzy – wyjaśnia Łukasz Czuj, zastępca dyrektora ds. artystycznych. - Formuła koprodukcji dała nam możliwość zaproszenia na naszą scenę Ewy Dałkowskiej i Marii Pakulnis. Budując role, mogły czerpać z doświadczeń zdobytych podczas wieloletniej kariery scenicznej.

Maria Pakulnis aktorka teatralna, filmowa oraz radiowa. Ukończyła warszawską Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współtworzyła sukcesy najważniejszych warszawskich teatrów - Współczesnego, Dramatycznego i Ateneum. Grała m.in. w „Mahagonny”, „Burzy”, „Małej Apokalipsie” Zaleskiego, „Śnie nocy letniej” Englerta. Występowała w filmach: „Konsul”, „Obywatel Piszczyk”, „Dekalog III”, „Ekstradycja” i „Ekstradycja 2”, czy „Rozdroże cafe”.

Ewa Dałkowska ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim i w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pracowała w zespole Teatru Śląskiego oraz Teatru Powszechnego, w opozycyjnym Teatrze Domowym, w Kabarecie Pod Egidą, a obecnie w Nowym Teatrze kierowanym przez Krzysztofa Warlikowskiego. Zagrała w jego spektaklach – „(A)polonii”, „Końcu” i „Opowieściach afrykańskich według Szekspira”. Występowała w filmach: „Medium”, „Bez znieczulenia”, „Skazany na Bluesa”, „Korczak” i „Body/Ciało”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!