Helena Ganjalyan po premierze april31 w Teatrze Tańca i...

  Helena Ganjalyan po premierze april31 w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Premiera "April31". Helena Ganjalyan (druga od lewej)

  Premiera "April31". Helena Ganjalyan (druga od lewej) ©Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

  Po premierze spektaklu april31 w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark o tańcu, społeczeństwie i potrzebie powrotu do natury rozmawiamy z Heleną Ganjalyan, urodzoną w Armenii aktorką, tancerką i choreografką.
  Premiera "April31". Helena Ganjalyan (druga od lewej)

  Premiera "April31". Helena Ganjalyan (druga od lewej) ©Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

  Helena Ganjalyan jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując m.in. z Teatrem Wybrzeże, Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Dada von Bzdülöw, Romeo Castelluccim, Dominiką Knapik, Jolantą Dylewską, Marcinem Wroną, kolektywami: Dzikistyl Company, Flesh System oraz paryskim Les Gens d’Uterpan (Annie Vigier i Franck Apertet), a także podczas licznych międzynarodowych warsztatów.
  Utalentowana artystka ma już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Była m.in. stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Zdobyła też stypendium Kulturalne Miasta Gdańska oraz nagrody w konkursie rezydencyjnym „Off: Premiery prezentacje” organizowanym przez Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu. Na co dzień mieszka w Warszawie, ale z racji tego, że nie jest związana z żadnym teatrem, realizuje projekty w całej Polsce.

  9 kwietnia w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark miała miejsce premiera najnowszego spektaklu, który Pani reżyserowała. Jak długo trwała praca nad „april31”?
  Próby rozpoczęliśmy w lutym. Pracowaliśmy przez cały miesiąc, potem cztery dni w marcu i tydzień w kwietniu. Krótko, a w dodatku nieustannie borykaliśmy się z różnymi problemami zdrowotnymi tancerzy. Także i podczas premiery zabrakło jednego z nich, ponieważ czwartkowa kontuzja uniemożliwiła mu występ. Tuż przed premierą musieliśmy nanieść sporo zmian w kompozycji przestrzeni, w partnerowaniach.

  Każdy spektakl to takie „dzieło w ruchu”, które konstytuuje się wraz z kolejnymi prezentacjami. Powstaje, dopełnia się dopiero w momencie recepcji. Czy i tak jest w przypadku teatru tańca?
  Zdecydowanie tak. Możemy mieć mnóstwo prób, ale dopiero podczas zderzenia z widownią wykonawcy dają z siebie sto procent zaangażowania i energii. Dowiadujemy się wiele o przedstawieniu, widzimy co i jak działa, nabieramy dystansu. Również i nasza – twórców percepcja zmienia się w pewnym sensie w zależności od tego kto na tej widowni zasiada. Niektóre rzeczy dostrzegamy dopiero przez jej pryzmat. Każdy rodzaj sztuki w moim odczuciu dopełnia się dopiero w momencie spotkania z odbiorcą.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama