Ważne
  Katarzyna Bonda "Lampiony": Bonda podpaliła Łódź. Nowa...

  Katarzyna Bonda "Lampiony": Bonda podpaliła Łódź. Nowa powieść zaskakuje

  Maria Olecha-Lisiecka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katarzyna Bonda "Lampiony": To nie jest klasyczny kryminał, a polifoniczna powieść, która pokazuje wielowymiarowość Łodzi. I jak to u Katarzyny Bondy bywa - wszystko się łączy.
  Katarzyna Bonda „Lampiony” (trzecia część tetralogii o Saszy Załuskiej). Wydawnictwo Muza, 2016, 640 stron, cena: 41,90 zł.

  Katarzyna Bonda „Lampiony” (trzecia część tetralogii o Saszy Załuskiej). Wydawnictwo Muza, 2016, 640 stron, cena: 41,90 zł. ©materiały prasowe

  Katarzyna Bonda "Lampiony":  Kiedy rok temu aktor Bogusław Linda powiedział, że Łódź to umarłe miasto meneli, łodzianie się wściekli. Dosłownie. Przecież to ogromne miasto (ponad 720 tys. mieszkańców), które prężnie się rozwija, ma aspiracje, miasto czterech kultur, z bogatą historią, tradycjami przemysłowymi. Wielowymiarowe i wielokulturowe, niespokojne i niestandardowe, nowoczesne i pełne nostalgii. Katarzyna Bonda w najnowszym kryminale „Lampiony” taką właśnie Łódź pokazuje czytelnikom.

  „Lampiony” nie są typowym kryminałem. Rozczarowani będą ci, którzy liczyli na smakowitą kryminalną historię z makabryczną zbrodnią, skomplikowanym śledztwem policyjnym, niepokorną profilerką policyjną Saszą Załuską w roli głównej i zaskakującymi zwrotami akcji.


  To powieść zupełnie odmienna od kryminałów, do których przyzwyczaiła swoich fanów Katarzyna Bonda, pozbawiona wątków historycznych i wszelkich retrospekcji. „Lampiony” mają za to gęstą intrygę, tak gęstą, że przypominają pajęczynę tkaną misternie przez autorkę na ponad 600 stronach. Wątków jest tu mnóstwo. Ale jeszcze przed premierą książki Bonda zapowiadała, że to jej najbardziej awanturnicza i polifoniczna powieść. I tak jest.

  W „Lampionach” bohaterami są menele, piromani, handlarze narkotyków, chuligani, terroryści, czyściciele kamienic, oszuści wyłudzający od starszych osób pieniądze metodą „na policjanta”. Jest wątek homofobii, antysemityzmu, fałszerzy i nieuczciwych prawników. Jest wreszcie główna bohaterka, Sasza Załuska, która dalej boryka się z demonami przeszłości. W efekcie dostajemy wielowymiarową i wielowątkową opowieść o mieście. A Bonda znów udowodniła, że jest mistrzynią dokumentacji, pisze ze swadą i potrafi zaskoczyć.

  Maria Olecha-Lisiecka,
  redaktorka DZ


  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama