Kryminał "Kluczowy świadek". Autor: Jorn Lier Horst

  Kryminał "Kluczowy świadek". Autor: Jorn Lier Horst

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Kluczowy świadek" to pierwszy tom bestsellerowej serii o komisarzu Williamie Wistingu. Niezły kryminał opowiadający o opartej na faktach historii jednego z najbardziej brutalnych morderstw Norwegii.
  "Kluczowy świadek", Jorn Lier Horst, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot 2017, stron 336, cena 39 zł

  "Kluczowy świadek", Jorn Lier Horst, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot 2017, stron 336, cena 39 zł ©Fot. MAT. PRASOWE

  Polscy czytelnicy mogli do tej pory rozsmakować się w sześciu kryminałach z serii o Williamie Wistingu. Niedawno na rynku ukazała się kolejna książka - co ciekawe był to debiut norweskiego autora.

  Jorn Lier Horst pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji w Vestfold, studiował też kryminologię. W 1995 r. był świeżo upieczonym policjantem, gdy pierwszego dnia pracy w policji w Larvik, zetknął się z jednym z najbardziej zagadkowych i brutalnych morderstw w historii norweskiej policji. Zamordowano wtedy 71-letniego wdowca. Na jego ciele było widać ślady tortur, a dom był totalnie splądrowany, choć nigdzie nie stwierdzono śladów włamania.


  W 2001 r. Horst rozpoczął pracę nad "Kluczowym świadkiem", książką opartą na kanwie tej prawdziwej historii. - "Kluczowy świadek" miał być jedyną powieścią o Williamie Wistingu, ale za bardzo polubiłem gościa, żeby się z nim rozstać - opowiadał autor. Stąd mamy kolejne kryminały o dociekliwym komisarzu, a Horst z policjanta stał się pisarzem.

  Gdy 10 lat po brutalnym morderstwie ukazała się w Norwegii książka, zgłosiły się osoby, których informacje doprowadziły do wznowienia śledztwa. Zagadka wciąż pozostawała bowiem nierozwiązana. A jak jest w książce? Warto przeczytać!

  To kolejna książka dla koneserów, która ma w sobie wszystkie najlepsze cechy skandynawskiego kryminału. I niech nie zmyli czytelnika słowo debiut, chyba że jest się przekonanym - że zgodnie z powiedzeniem - każdy pisarz pisze jedną dobrą książkę. Horstowi udało się o wiele więcej. Ta jest znakomita - z umiejętnością budowania napięcia, oparcia na prawdziwej historii, wokół której Horst buduje intrygę. A do tego to, co wielu czytelników pociąga najbardziej - skandynawski klimat, sposób myślenia, patrzenia na rzeczywistość, stosunek do innych ludzi. Autor wiarygodnie to wszystko ze sobą łączy.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama