Kryminał "Mama kłamie". Autor: Michel Bussi

  Kryminał "Mama kłamie". Autor: Michel Bussi

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bohaterem francuskiego kryminału jest dziecko - trzyletni rezolutny Malone, który twierdzi, że jego mama nie jest jego... prawdziwą mamą. Czy ma rację? Warto przeczytać tę książkę, bo natrafimy tutaj nie tylko na zaskakujące rozwiązanie zagadki, ale i polskie wątki. Historia dzieje się bowiem w Normandii, w tym m.in. w pogórniczym małym miasteczku zamieszkiwanym przez potomków polskich górników.
  Michel Bussi: "Mama kłamie", Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2017, stron 496

  Michel Bussi: "Mama kłamie", Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2017, stron 496 ©Fot. MAT. PRASOWE

  Mały Malone uparcie twierdzi, że wychowująca go mama nie jest jego prawdziwą mamą. I uparcie nazywa ją Mamandą. Nikt mu nie wierzy, tylko przedszkolny psycholog Vasile. Informuje o wszystkim policjantkę Marianne Augresse domagając się zainteresowania sprawą. Tłumaczy jej, że nic nie jest tak ulotne jak pamięć dziecka. Co więcej, wspomnienia u chłopczyka lada moment mogą się zatrzeć. Tymczasem nikt nie wie, dlaczego Malone obstaje przy swojej "teorii", dlaczego boi się deszczu i ciągle jest mu zimno. Do tego Malone najchętniej rozmawia non-stop ze swoją pluszową maskotką - Gutim.

  Co prawda, dla wielu czytelników przebrnięcie przez opowiadania snute przez Gutiego - może być nie lada wyczynem.
  W opowieściach pluszaka pojawiają się bowiem ogry, rycerze, smoki, las, a do tego opowiadania wcale nie są krótkie. I trudno wyczuć, o co w nich chodzi. Jednak intryga i rozwijająca się z każdą kartką akcja, na pewno wynagrodzi trud przeczytania kilku bajek. Kryminał wyraźnie "rozpędza się" w drugiej części. Okazuje się, że pamięć Malone to jedno, drugie zaś - śledztwo w sprawie kradzieży i zabójstwa prowadzone - z początku dość nieudolnie - przez francuską policję. Czy ta sprawa łączy się z historią chłopczyka?

  Michel Bussi to jeden z najpoczytniejszych francuskich autorów kryminałów. Po polsku ukazały się już cztery jego książki: "Czarne nenufary", "Samolot bez niej", "Nie puszczaj mojej dłoni", "Nigdy nie zapomnieć".

  Warszawskie Targi Książki 2017 odbędą się od 18 do 21 maja PROGRAM, GOŚCIE, CENY BILETÓW

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo