Książka "Sieć podejrzeń". Autor George Harrar

  Książka "Sieć podejrzeń". Autor George Harrar

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wyjątkowo trudno jest zaszufladkować tę książkę. "Sieć podejrzeń" to nie jest klasyczny kryminał, choć początek wskazuje, że może o niego chodzić - w amerykańskim mieście zaginęła bowiem szesnastoletnia dziewczyna. Podejrzenie pada na Evana Bircha, profesora filozofii z miejscowej uczelni...
  "Sieć podejrzeń", George Harrar, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2017, stron 319

  "Sieć podejrzeń", George Harrar, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2017, stron 319

  Dziewczynę ostatni raz widziano w jednym z parków. Pech chciał, że w tym samym czasie i miejscu przebywał też Evan Birch. Wykładowca uniwersytecki lubił od czasu do czasu przyjechać do parku, by na łonie natury rozmyślać o tytule wykładu, nowej książce, czymś, co może go zainspirować w pracy.

  Wydawało się, że miłośnik filozofa Ludwiga Wittgensteina - którego nieustannie cytuje - ma poukładane życie. Żona, dwóch synów, domek na przedmieściach i opinia niezłego wykładowcy. Okazuje się, że świat może się zawalić w kilka chwil. Świadek widział jego samochód w parku, w tym czasie, gdy zniknęła nastolatka.

  Evan zostaje zatrzymany przez policję.
  Co prawda szybko go wypuszczają, ale w zamian co jakiś czas jego uczelnię odwiedza detektyw. Przeszukania samochodu podejrzanego też przynoszą efekty - na tylnym siedzeniu policja znajduje ślady szminki dziewczyny. Do tego sprawą interesują się dziennikarze, a znajomi szepczą po kątach o sytuacji profesora.
  Filozof próbuje się bronić, ale im więcej zastanawia się nad całą sprawą, tym wydaje się ona być bardziej zagmatwana. Nawet jego rodzina pomału przestaje mu ufać - żona jest pełna podejrzeń, a synowie zadają niewygodne pytania.

  W tym thrillerze psychologicznym naczelne miejsce zajmuje... filozofia i rodzina. To powoduje, że książka jest nietypowa, skupia się na odczuciach głównego bohatera. Warto sobie też przypomnieć co nieco z wykładów z filozofii. Czytelników zastanowi pewnie sposób rozmowy głównego bohatera z żoną - oboje przerzucają się cytatami z filozofii. A do tego nieustannie rozważają, co jest prawdą a co fałszem.

  Warszawskie Targi Książki 2017 odbędą się od 18 do 21 maja PROGRAM, GOŚCIE, CENY BILETÓW

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama