Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka „SuperBetter", czyli życie to gra. Naucz się więc wygrywać

Monika Krężel
"SuperBetter", Jane McGonigal, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2017, stron 481, cena 49,99 zł
"SuperBetter", Jane McGonigal, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2017, stron 481, cena 49,99 zł Fot. MAT. PRASOWE
To nietypowa książka - poradnik. Jej autorka miała wstrząśnienie mózgu, po którym nie mogła wyzdrowieć. Proces dochodzenia do zdrowia zamieniła więc w grę. I taką metodę zaproponowała swoim czytelnikom zmagającym się z różnymi problemami.

Jane McGonigal to amerykańska psycholog gier z tytułem doktora. Jako pierwsza osoba na świecie napisała doktorat na temat psychologicznych sił graczy. W 2009 roku doznała poważnego wstrząśnienia mózgu. Bez przerwy miała bóle głowy, dręczyły ją depresja i lęki. Jej mózg musiał odpoczywać, dlatego żadna czynność nie mogła go stymulować. Lekarz odradzał czytanie, pisanie, jakąkolwiek pracę, siedzenie przed komputerem, gdyż nawet zwykłe oglądanie telewizji czy rozmowy ze znajomymi powodowały bóle głowy. Pacjentka miała odpoczywać i czekać aż poczuje się lepiej.

Jane wpadała w rozpacz, myślała, że tego nie wytrzyma. Nie było w jej życiu dobrych dni. Ale po miesiącu zadziałał instynkt projektantki gier. Wiedziała, że musi wymyślić jedną rzecz, którą codziennie mogłaby robić, żeby odzyskać poczucie sensu. Potrzebne jej były zadania, musiała znaleźć sposób, żeby zakończyć dzień sukcesem. Wiedziała, że jeśli w grze nie zostaje nic do zrobienia, żaden cel, do którego można dążyć, jeśli nie da się robić postępów - gracz rezygnuje. Ona tego nie chciała. Poprosiła siostrę o pomoc, by wymyśliła jej pierwsze proste zadania.

Tak narodził się projekt, metoda SuperBetter jako sposób na zarządzanie własnym życiem. Swoje życie zamieniamy w grę, w której można stworzyć sekretną tożsamość, zyskać przyjaciół, walczyć z czarnymi charakterami i przechodzić na kolejne poziomy gry. Autorce zależało na tym, by gracze dotknięci różnymi problemami postarali się ulepszyć własne życie, żeby zauważyli, że drobne zmiany każdego dnia mogą bardzo wiele zdziałać.

Książka jest podzielona na kilka części. W nich autorka przygląda się nauce wyjaśniającej, jak gry pomagają nam radzić sobie z trudnymi wyzwaniami. A przede wszystkim uczy czytelników, jak stosować umiejętności i zdolności rozwijane w grach w codziennym życiu. Jane McGonigal omawia także gry, w które można grać już podczas lektury poradnika. Co ciekawe, skuteczności metody SuperBetter dowodzą badania z pogranicza psychologii, medycyny i neurobiologii prowadzone na amerykańskich uniwersytetach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!