Ważne
  Neofaszyści? Może są już za rogiem. To się dzieje naprawdę

  Neofaszyści? Może są już za rogiem. To się dzieje naprawdę

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O spektaklu z Białegostoku było głośno już przed premierą

  O spektaklu z Białegostoku było głośno już przed premierą ©Fot. B.Warzecha /Teatr dramatyczny

  W Katowicach rozpoczął się w sobotę XVIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje 2016”. Potrwa do 13 listopada.
  O spektaklu z Białegostoku było głośno już przed premierą

  O spektaklu z Białegostoku było głośno już przed premierą ©Fot. B.Warzecha /Teatr dramatyczny

  Pierwszym z konkursowych przedstawień, których reżyserzy walczą o Laur Konrada, była „Biała siła, czarna pamięć”, w inscenizacji Piotra Ratajczaka. Spektakl stał się głośny jeszcze przed premierą, kiedy to jego realizację oprotestowały rozmaite „siły”, broniące „honoru Białegostoku”, choć nikt z przedstawicieli tych „sił” nie miał pojęcia jak przedstawienie będzie wyglądać. Gdyby wiedzieli, to może by nie protestowali. Zresztą, kto to wie...

  Rzecz w tym, że zarówno reżyser, jak i dramaturg Piotr Rowicki, choć opierali się na reportażowej książce Marcina Kąckiego, nie poddali się pokusie dosłowności i wskazywaniu konkretnych sytuacji, miejsc czy nazwisk. Stworzyli opowieść uniwersalną, momentami nawet polemizującą z autorem pierwowzoru. Uniwersalną, ale groźną w przestrodze.

  Można się oczywiście domyślać, że miejscem akcji jest Białystok, ale tak naprawdę to mamy w Polsce zbyt dużo takich „białychstoków”, by nie wiedzieć, że to historia o narastającej w naszym kraju fali nienawiści do wszystkiego, co inne. Do tego, co inne jest teraz. I tego, co inne było w przeszłości. O przyszłości strach myśleć.

  Największą zaletą tego spektaklu, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku jest nie tylko ich zbiorowa kreacja, ale także ogromna dyscyplina sceniczna. To ważne, bo Piotr Ratajczak nadaje całości precyzyjny rytm; momentami wręcz rodem z teatru rapsodycznego (choć bez patosu), momentami na granicy komedii.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powinna pani pisać do Wyborczej

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Z takim talentem sie tu pani marnuje.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama