Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości w Muzeum Górnośląskim: Nowy obraz w kolekcji i konserwatorskie odkrycie

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
mat. prasowe Muzeum Górnośląskie
Nowy portret w kolekcji malarstwa polskiego, czy konserwatorskie odkrycie szkicu Leona Wyczółkowskiego - to tylko niektóre nowości w Muzeum Górnośląskim, które zostaną zaprezentowane zwiedzającym w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

„Portret chłopki w białej chustce” autorstwa Romana Kochanowskiego został zakupiony w warszawskim Domu Aukcyjnym Okna Sztuki za 12 tys. zł. Nowy nabytek doskonale uzupełnia bytomską kolekcję. Warto wspomnieć, że Kochanowski był malarzem znanym z pejzaży o niewielkich rozmiarach, natomiast portrety stanowiły rzadkość. Zakupiony obraz datowany na ok. 1915 r. wpisuje się w grupę tzw. portretów etnicznych.

- Jest on niezwykle cenny z kilku powodów. Po pierwsze Kochanowski rzadko podejmował tematykę portretową, a po wtóre – o wyjątkowości decyduje zastosowany kolor i to, że ma on charakter szkicowy – wyjaśnia Agnieszka Bartków, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Górnośląskim.

Ze względu na wysoką wartość artystyczną praca ta na stałe zagości w galerii malarstwa polskiego.

Przypomnijmy, że kolekcja malarstwa polskiego Muzeum Górnośląskiego do 1945 roku jest jedną z najcenniejszych w zbiorach bytomskiej placówki. Wystawę stałą tworzy 146 dzieł pochodzących z tego okresu.

Drugą z nowości jest odkrycie szkicu do obrazu Leona Wyczółkowskiego "Kopanie buraków". Został on znaleziony przypadkowo przez konserwator Milenę Suwalską podczas prac przygotowawczych do wystawy, która zostanie otworzona 14 września br. W trakcie rozramowywania pracy ukazującej widok Lublina, okazało się ze na odwrocie znajduje się kolejna praca graficzna. Jest to szkic do obrazu "Kopanie buraków". Grafika ta znajdowała się w tece lubelskiej z przełomu 1918/1919 roku.
- Cieszy nas fakt, że jesteśmy w stanie zaproponować zwiedzającym nie tylko popularne pejzaże, ale właśnie nieznaną szerzej twórczość tego artysty- dodaje Bartków.

Od 14 września br. w gmachu Muzeum Górnośląskiego będzie można oglądać wystawę grafik i rysunków Leona Wyczółkowskiego "Wystarczy światło i cień. Leon Wyczółkowski". - Wiele z nich po raz pierwszy ujrzy światło dzienne. To własnie podczas przygotowań do wystawy, które trwają od grudnia ubiegłego roku, doszło do konserwatorskiego odkrycia - precyzuje Bartków. Znaleziona praca przedstawia motyw kopalnia buraków, który malarz podejmował wielokrotnie. Szkic ten powstał siedem lat wcześniej niż praca znajdująca się na odwrocie. W wyniku tego powiększyła się muzealna kolekcja prac Wyczółkowskiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14 września br. o godz. 18.00. Miłośnicy sztuki będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt prac Wyczółkowskiego z lat 1903 - 1931, które stanowią kwintesencję graficznej twórczości młodopolskiego artysty. Zaprezentowane zostaną autolitografie z ekskluzywnego wydania Teki Stowarzyszenia Artystów Grafików Polskich, a także prace z Tek: Huculskiej, Ukraińskiej, Mariackiej, Lubelskiej, Litewskiej, Wawel, Wspomnienia z Legionowa, Wrażenia z Pomorza. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego.

Wystawa organizowana jest z okazji 80. rocznicy śmierci malarza.

*Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
*Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
*Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!