Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Górnośląski będzie promował śląską kulturę. Zaczną od „Pomsty” wedle Fredrowskiej „Zemsty”

Magdalena Mikrut-Majeranek
"Pomsta" - na pierwszym planie Marian Makula
"Pomsta" - na pierwszym planie Marian Makula Fot. Magdalena Mikrut-Majeranek
W Bytomiu zainaugurowano działalność Teatru Górnośląskiego. Jego siedziba mieści się w Łagiewnikach. W jego repertuarze próżno szukać klasycznych dramatów, modnych komedii czy rozrywkowych musicali.

To Teatr Górnośląski. Ma promować śląską kulturę, gwarę oraz śląskich artystów. Inauguracja działalności instytucji miała miejsce wczoraj, w piątek.

Podczas uroczystego otwarcia teatru goście obejrzeli musical „Pomsta” stworzony na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry. Jest to pierwsza sztuka, do której Marian Makula, założyciel teatru, napisał libretto po śląsku. Nowa instytucja wypełnia pewną lukę w dziedzinie kultury w naszym regionie.

- Brakowało takiej instytucji w regionie. Śląskiego repertuaru jest bardzo mało - mówi Makula.

Teksty w gwarze zaczął pisać w latach 80. dla kabaretu Rak. Później przetłumaczył na śląski „Zemstę”, którą gra z zespołem od 1997 r. - Do tej pory daliśmy ponad 200 przedstawień - tłumaczy Makula. Skąd pomysł na założenie teatru? - Na początku XXI wieku, kiedy graliśmy „Pomstę” w różnych miastach w województwie, pojawiły się pierwsze plany związane z założeniem stałej siedziby - dodaje.

Teatr mógł powstać m.in. w Rudzie Śląskiej, skąd pochodzi artysta, ale władzom miasta pomysł nie przypadł do gustu.

- Inaczej było w Bytomiu. Już po pierwszym spotkaniu otrzymaliśmy aprobatę prezydenta - wspomina satyryk.

Siedziba teatru mieści się w gmachu dawnego domu kultury huty „Zygmunt” w Łagie-wnikach. Obecnie znajduje się tam restauracja Belford. To właśnie dzięki jej właścicielowi udało się stworzyć w Bytomiu śląską świątynię Melpomeny. Robert Jońca przejął w 1992 r. budynek od huty, która była jego dłużnikiem.

- Był w strasznym stanie. Wymagał licznych napraw, ale udało się go uratować. Pewnego dnia pojawił się Makula, chciał u nas wystawiać spektakle. Zgodziłem się bez wahania - mówi Jońca.

W ciągu roku wspólnie stworzyli teatr, a patronat nad instytucja objęła gmina Bytom. - Historia zatoczyła koło. Dzisiaj nie ma już huty, ale kultura wróciła do tego miejsca - powiedział Damian Bartyla, prezydent Bytomia, otwierając sezon w teatrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!