Z notatnika recenzentki: Antygona w Nowym Jorku na Scenie w...

  Z notatnika recenzentki: Antygona w Nowym Jorku na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  „Antygona w Nowym Jorku” to sukces Teatru Śląskiego. Potwierdziła to także owacja premierowej publiczności

  „Antygona w Nowym Jorku” to sukces Teatru Śląskiego. Potwierdziła to także owacja premierowej publiczności ©Fot. mat. pras.

  Gdy Janusz Głowacki pisał „Antygonę w Nowym Jorku”, jej bohaterów, bezdomnych alkoholików, nazywano „marginesem społecznym”. A tych, którzy wyjeżdżali z kraju, „uciekinierami”. Dziś funkcjonują inne określenia -„wykluczeni” i „uchodźcy”, zmienił się też nasz pogląd na wiele spraw.
  „Antygona w Nowym Jorku” to sukces Teatru Śląskiego. Potwierdziła to także owacja premierowej publiczności

  „Antygona w Nowym Jorku” to sukces Teatru Śląskiego. Potwierdziła to także owacja premierowej publiczności ©Fot. mat. pras.

  A jednak „Antygona w Nowym Jorku” - wystawiona właśnie na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego - nie straciła gorzkiej wymowy, a wręcz się zuniwersalizowała w opowieść o trudnym losie, który próbujemy jakoś zaakceptować. O namiastce wspólnoty, tworzonej z podobnie przez ten los doświadczonych. I o wyrwie między porządkiem prawnym a ludzkim nieszczęściem.

  Filip Gieldon, reżyser katowickiej inscenizacji, nie wygina nachalnie dramatu Głowackiego w stronę współczesności.
  Korekty są niezauważalne, poza jedną; rolę Policjanta gra aktorka - Ewa Leśniak. Nienagannie ubrana, z kieliszkiem wina, pozostaje przez cały spektakl przedstawicielką władzy, traktującą pogardliwie postacie sztuki i publiczność, do której kieruje swoje pouczenia. Jej kwestie są rzadkie, ale stanowią mocny mur, od którego odbijają się racje i uczucia bohaterów.

  A oni, cóż, degeneraci… Tak mówimy, na widok upojonych wódą (plus szklanka politury) alkoholików, drżących z zimna na „własnej” ławce, w obcym kraju. Nie są aniołami, nie bronią ich autor ani reżyser. Ale i nie potępiają, co zresztą, jest zaletą tej sztuki. W katowickim przedstawieniu obronę Anity, Pchełki i Saszy biorą jednak na siebie aktorzy. Robią to w doskonałym stylu, budując postacie z drobnych, sprzecznych, często komicznych elementów, składających się jednak na obraz prawdziwych ludzi. Trudno nie czuć do nich sympatii. Sympatia to krok do zrozumienia.

  Życie bohaterów nie toczy się tu i teraz. Ono toczy się pomiędzy sztucznie ubarwianymi wspomnieniami a marzeniami, w których wszystko jest lepsze niż rzeczywistość. Teraz to oni muszą tylko przetrwać. I próbują. Wiesław Sławik jako Sasza, Rosjanin żydowskiego pochodzenia, jest najbardziej bezbronny i najbardziej ufny. To świetna rola, idealnie skontrastowana ze sprytnym (choć i sentymentalnym) polskim Pchełką w żywiołowej interpretacji Jerzego Głybina. Pomiędzy nimi - tajemnicza i rozedrgana Anita, zagrana przez Krystynę Wiśniewską. Mądry spektakl. Wysmakowane aktorstwo.


  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo